Zdravotnictví je nejbohatší v historii

Titulní obrázek

Zanedbané české nemocnice by se během pár měsíců mohly změnit v supermoderní penziony, kde by špičkově placení profesionálové dělali bez čekání operace očí, kyčelních kloubů a kolenních vazů. Stačilo by jediné: kdyby zdravotní pojišťovny uvolnily peníze, které během posledních dvou let vybraly na léčení od klientů…

– Zdravotní pojišťovny mají na účtech rekordních 32 miliard korun

– Čeští pacienti z nich zatím nic nemají

Zanedbané české nemocnice by se během pár měsíců mohly změnit v supermoderní penziony, kde by špičkově placení profesionálové dělali bez čekání operace očí, kyčelních kloubů a kolenních vazů.

Stačilo by jediné: kdyby zdravotní pojišťovny uvolnily peníze, které během posledních dvou let vybraly na léčení od klientů. Jen ke konci března měly pojišťovny podle čísel ministerstva zdravotnictví na účtech přebytky ve výši neuvěřitelných 32 miliard korun.

VZP zhruba 14 miliard, zbylých 18 miliard přebývalo osmi menším pojišťovnám.

A minimálně 22 miliard z toho mohou pojišťovny, které jsou na tom finančně nejlépe ve své historii, rychle použít na lepší zdravotní péči. Zatím ale raději šetří na horší časy. „Všechny přebytky na účtech dříve nebo později použijeme na léčení pacientů,“ slibuje prezident Svazu zdravotních pojišťoven Vladimír Kothera.

Peníze mají jít za pacienty

Jenže nemocnice na peníze vybrané od pacientů čekat nechtějí. Pojišťovny jim nedávají ani tolik, aby mohly zastavit pokles reálných mezd zdravotníků.

„Ty peníze nemají být na účtech pojišťoven, ale v nemocnicích. Potřebovali bychom je hlavně na zvýšení platů sester, kterých máme nedostatek. Peníze potřebujeme i na nákup léků pro těžce nemocné či na kvalitnější vybavení nemocničních pokojů,“ říká šéf motolské nemocnice Miloslav Ludvík.

„Je nehorázné, že pojišťovny syslí takové částky. Pacienti kvůli tomu nedostávají to, co si zaplatili. Lidé by mohli na plánované operace čekat kratší dobu, protože nemocnice jich mohou dělat mnohem více. Pojišťovny jich ale nepochopitelně platí jen předepsané množství, takže se čekací doby nezkracují,“ tvrdí prezident lékařské komory Milan Kubek.

To ostatně potvrzuje i šéf Fakultní nemocnice v Hradci Králové Leoš Heger. „Nám by stačilo dvacet milionů jen na to, abychom o polovinu zkrátili roční čekací dobu na výměnu kyčelního kloubu a dvouletou čekací dobu na výměnu kolenního kloubu. Pojišťovny slíbily, že nám tyto peníze dají, ale zatím jsme je nedostali,“ krčí rameny šéf hradecké nemocnice.

„Na podzim se to zlepší“

Na pojišťovny začíná tlačit i ministerstvo zdravotnictví. Byl to přitom ministr zdravotnictví Tomáš Julínek, který vydal vyhlášku, podle níž letos pojišťovny platí.

Celý článek si můežte přečíst na serveru Hospodářských noviny iHNEd nebo ZDE.

Petr Vašek, Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!