Přejít na obsah

Zdravotnictví: pacienti zaplatí za velké nic

zpět
27.11.2007

Zaplatíte poplatky lékaři, v nemocnicích a pohotovostech, ale většího komfortu se nedočkáte. A že by se vymýtily známé nešvary českého zdravotnictví, jakými jsou hulvátství lékařů a nevrlost sester, nechutné jídlo v nemocnicích, nerespektování objednacích časů, upřednostňování známých či úplatky? To nová opatření ve zdravotnictví neřeší vůbec...

Nová ministerská opatření v péči o zdraví občanů neřeší žádný z nešvarů, jež v resortu dlouhá léta trápí většinu pacientů

Zaplatíte poplatky lékaři, v nemocnicích a pohotovostech, ale většího komfortu se nedočkáte. A že by se snad vymýtily obecně známé nešvary českého zdravotnictví, jakými jsou hulvátství lékařů a nevrlost sester, nechutné jídlo v nemocnicích, nerespektování objednacích časů, upřednostňování známých či úplatky? To nová opatření ve zdravotnictví neřeší vůbec.

„Lidé si možná představují, že jim poplatky za pobyt v nemocnici něco přinesou, ale není to tak. Poplatky jsou zavedeny, aby se zabránilo zneužívání nemocniční péče,“ tvrdí Pavel Reiterer, primář plicního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.

S jeho slovy souhlasí i Petr Mach, mluvčí pražské Fakultní nemocnice Bulovka. „Regulační poplatky nebudou mít na komfort absolutně žádný vliv. Hospodaříme s částkou 1,5 miliardy korun a příjem z poplatků odhadujeme na 20 až 30 milionů. Navíc jsme museli investovat do automatů, kde za poplatky dostanou lístky,“ vysvětlil Mach.

Z čeho však mají nemocnice největší obavy, je možnost, že by jim pojišťovny mohly krátit paušální platby ve výši vybraných poplatků. „Pokud se tak opravdu stane, tak ve výsledném efektu nedostaneme nic. Z čeho by se pak měly zlepšovat služby?“ ptá se Mach.

Přehnaná očekávání pacientů zchlazuje i přednosta Psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice Plzeň Jiří Beran. „Lidé by neměli očekávat, že se v nemocnicích díky šedesátikorunové částce, již zaplatí, zlepší ubytování a strava,“ uvedl Beran. Pro nemocnice jde o zanedbatelnou částku.

Poplatky vytáčejí i šéfa Svazu pacientů Lubomíra Olejára. Podle něj se pro pacienty nezmění absolutně nic. „O zlepšení nemůže být řeč. Nezmění se nic. Lidé musí pochopit, že ze svých kapes vylepší finanční situaci lékařů a nemocnic a stát se bude jen chlubit, jak to zvládl bez zvýšených výdajů,“ rozčiluje se Olejár.

Sami lékaři přiznávají, že poplatky pouze sníží počet pacientů. „Na špatnou stravu v nemocnicích či úplatky nebudou mít vliv,“ tvrdí lékař Lubomír Nečas ze Zlína.

Ministerstvo zdravotnictví tvrdí opak. „Poplatky jsou sice symbolické, ale přesto se z pacienta od Nového roku stává klient. Proto by člověk měl ztratit ostych, zbavit se pocitu, že je přítěž, a měl by se ozvat, pokud se mu nebude něco líbit,“ říká Tomáš Cikrt, mluvčí ministra zdravotnictví.

Právě tento tlak plus další zákony, které ministerstvo zdravotnictví připravuje, by měly vymýtit všechny nešvary našeho systému. Ke klidu a rozvaze kupodivu vyzývá předseda sdružení Občan Pavel Vepřek. Podle jeho názoru je zavedení plateb nutné. Konečně se totiž mění vztah pacient a lékař. „Všechno nebude ideální hned od prvního ledna. Jde o běh na dlouhou trať,“ vysvětlil Vepřek.

Největší neduhy českého zdravotnictví

- Nerespektování objednacího času pacientů. Lidé stráví desítky minut až hodiny v čekárně ordinací

- Nepříjemné a arogantní chování lékařů a sester na pohotovosti.

- Přestože si připlatíte nadstandard, není ve všech nemocnicích zvykem, že v této ceně jsou základní toaletní potřeby jako například toaletní papír nebo mýdlo.

- Čas transportu nenavazuje na výkon. Nepohybliví lidé často čekají na sanitky po chodbách nemocnic desítky minut.

- Buzení pacientů v nemocnicích v pět ráno na měření teploty a kvůli úklidu.

- Špatné jídlo v nemocnicích.

- Přednostní ošetřování přátel a kamarádů lékařů.

- Úplatky za provedení operace.

Jitka Zadražilová, Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Zdravotnictví: pacienti zaplatí za velké nic

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Zdravotnictví: pacienti zaplatí za velké nic

Komentáře

dalších 12 komentářů
adela bestrová Re:Re:Re:"Hladová" daň.  | 28. 11. 2007 16:50

A kde můžu vymáhat škodu,když mne lékař za moji spoluúčast nevyléčí a bude mi pro špatně stanovenou diagnozu dávat další recepty a odesílat na mnohé odborné vyšetření jejichž nutnost neumí pacient posoudit.Zbytečně tak mohu vyhodit docela pěknou částku.Kdysi jsem pracovala u obvodního lékaře a ten dělal i mnoho výkonů,které dnes údajně nesmí,neboť je nemá v sazebníku a tedy bymu je pojišťovna neproplatila.Navíc...hodně dlouho jsem se nesetkala se lékařem,který by se mne fyzicky dotkl. přitom v nálezu byl popis "srdce plíce bpn "!Takže jaképak vyšetření. Znám ortopeda,který "udělá" za 8 hodin 80 pacientů včetně své přestávky na jídlo a hygienu. Průměr = 6 minut na pacienta. Slušný dostih !

Jiri Wicherek Re:Re:"Hladová" daň.  | 28. 11. 2007 00:34

Lid tak rozhodnul jeste za byvaleho rezimu. Politici pak, po tzv. revoluci, aby neztratili sve zastupovani obcanu (rozumejme pristup k verejnym zdrojum), obcanum blaho socialistickeho zdravotnictvi ponechali jako "posledni jistotu"... Muzete hadat, kdo cele ty roky nese na sobe tihu fungovani zdravotnictvi, kdo jeho provozovani nedobrovolne sponzoruje... Ten sponzoring jsou lekari schopni konkretne dolozit - napr. porovnanim faktur za poskytnutou peci s vysi realne uhrady od ZP.

Jiri Wicherek Re:priznavam se  | 28. 11. 2007 00:24

Jo, vite co bude tez puvabne? Az si budou lekari mezi sebou v ordinacich predavat 30 Kc jako poplatek za vysetreni kolegy kolegou.... I na te draze to pochopili a zamestnanci maji rezijky...

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné