Zdravotnictví: pacienti zaplatí za velké nic

Titulní obrázek

Zaplatíte poplatky lékaři, v nemocnicích a pohotovostech, ale většího komfortu se nedočkáte. A že by se vymýtily známé nešvary českého zdravotnictví, jakými jsou hulvátství lékařů a nevrlost sester, nechutné jídlo v nemocnicích, nerespektování objednacích časů, upřednostňování známých či úplatky? To nová opatření ve zdravotnictví neřeší vůbec…

Nová ministerská opatření v péči o zdraví občanů neřeší žádný z nešvarů, jež v resortu dlouhá léta trápí většinu pacientů

Zaplatíte poplatky lékaři, v nemocnicích a pohotovostech, ale většího komfortu se nedočkáte. A že by se snad vymýtily obecně známé nešvary českého zdravotnictví, jakými jsou hulvátství lékařů a nevrlost sester, nechutné jídlo v nemocnicích, nerespektování objednacích časů, upřednostňování známých či úplatky? To nová opatření ve zdravotnictví neřeší vůbec.

„Lidé si možná představují, že jim poplatky za pobyt v nemocnici něco přinesou, ale není to tak. Poplatky jsou zavedeny, aby se zabránilo zneužívání nemocniční péče,“ tvrdí Pavel Reiterer, primář plicního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.

S jeho slovy souhlasí i Petr Mach, mluvčí pražské Fakultní nemocnice Bulovka. „Regulační poplatky nebudou mít na komfort absolutně žádný vliv. Hospodaříme s částkou 1,5 miliardy korun a příjem z poplatků odhadujeme na 20 až 30 milionů. Navíc jsme museli investovat do automatů, kde za poplatky dostanou lístky,“ vysvětlil Mach.

Z čeho však mají nemocnice největší obavy, je možnost, že by jim pojišťovny mohly krátit paušální platby ve výši vybraných poplatků. „Pokud se tak opravdu stane, tak ve výsledném efektu nedostaneme nic. Z čeho by se pak měly zlepšovat služby?“ ptá se Mach.

Přehnaná očekávání pacientů zchlazuje i přednosta Psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice Plzeň Jiří Beran. „Lidé by neměli očekávat, že se v nemocnicích díky šedesátikorunové částce, již zaplatí, zlepší ubytování a strava,“ uvedl Beran. Pro nemocnice jde o zanedbatelnou částku.

Poplatky vytáčejí i šéfa Svazu pacientů Lubomíra Olejára. Podle něj se pro pacienty nezmění absolutně nic. „O zlepšení nemůže být řeč. Nezmění se nic. Lidé musí pochopit, že ze svých kapes vylepší finanční situaci lékařů a nemocnic a stát se bude jen chlubit, jak to zvládl bez zvýšených výdajů,“ rozčiluje se Olejár.

Sami lékaři přiznávají, že poplatky pouze sníží počet pacientů. „Na špatnou stravu v nemocnicích či úplatky nebudou mít vliv,“ tvrdí lékař Lubomír Nečas ze Zlína.

Ministerstvo zdravotnictví tvrdí opak. „Poplatky jsou sice symbolické, ale přesto se z pacienta od Nového roku stává klient. Proto by člověk měl ztratit ostych, zbavit se pocitu, že je přítěž, a měl by se ozvat, pokud se mu nebude něco líbit,“ říká Tomáš Cikrt, mluvčí ministra zdravotnictví.

Právě tento tlak plus další zákony, které ministerstvo zdravotnictví připravuje, by měly vymýtit všechny nešvary našeho systému. Ke klidu a rozvaze kupodivu vyzývá předseda sdružení Občan Pavel Vepřek. Podle jeho názoru je zavedení plateb nutné. Konečně se totiž mění vztah pacient a lékař. „Všechno nebude ideální hned od prvního ledna. Jde o běh na dlouhou trať,“ vysvětlil Vepřek.

Největší neduhy českého zdravotnictví

– Nerespektování objednacího času pacientů. Lidé stráví desítky minut až hodiny v čekárně ordinací

– Nepříjemné a arogantní chování lékařů a sester na pohotovosti.

– Přestože si připlatíte nadstandard, není ve všech nemocnicích zvykem, že v této ceně jsou základní toaletní potřeby jako například toaletní papír nebo mýdlo.

– Čas transportu nenavazuje na výkon. Nepohybliví lidé často čekají na sanitky po chodbách nemocnic desítky minut.

– Buzení pacientů v nemocnicích v pět ráno na měření teploty a kvůli úklidu.

– Špatné jídlo v nemocnicích.

– Přednostní ošetřování přátel a kamarádů lékařů.

– Úplatky za provedení operace.

Jitka Zadražilová, Regionální deník

Zdravotnictví: pacienti zaplatí za velké nic
Ohodnoťte tento článek!