Přejít na obsah

Zdravotnictví prodali za třicet korun

zpět
8.12.2008

Poté, co svou podporu reformám ve zdravotnictví vyjádřili někteří poskytovatelé zdravotní péče, ozvalo se i sdružení Lékaři pro reformu. V obsáhlém prohlášení vypočítávají důvody, proč jsou reformní kroky nutné a nezbytné. „Velká část voličů byla ochotná za 30 stříbrných korun prodat budoucnost zdravotní péče pro sebe i své děti,“ tvrdí pro Zdraví.Euro.cz předseda sdružení Roman Flašar...

Rozeslali jste médiím tiskovou zprávu, ve které plně podporujete reformu zdravotnictví. Proč zrovna toto načasování? Co vás k tomu vedlo?

Nejedná se zdaleka o naše první vystoupení ve prospěch reformy v poslední době. Vznikli jsme v dubnu 2007 a od té doby celkem pravidelně vydáváme tiskové zprávy. Apelovali jsme na politiky, aby přistupovali k posuzování reformních zákonů věcně a odpovědně. Po krajských volbách jsme se začátkem listopadu obrátili na kolegy lékaře s výzvou k zvýšené aktivitě ve prospěch reformy i jejích tvůrců, protože nám bylo jasné, že v rámci povolebního „účtování“ v ODS je reálná hrozba likvidace ministra zdravotnictví a jeho týmu coby obětních beránků. To považujeme za krátkozraké a rozhodně velmi nebezpečné, protože zastavení dalších reformních kroků, nebo dokonce demontáž již přijatých změn by podle našeho přesvědčení ohrozila celý systém zdravotní péče v České republice - a pocítili by to jistě jak pacienti na dalším poklesu úrovně zdravotní péče, tak i zdravotníci, zejména lékaři.

Právě o tom se je snažíme v poslední době přesvědčit a vytvořit názorovou platformu, která by byla názorově protiváhou nejen levostranného politického křídla, ale i - bohužel - nepřijatelně zaslepené a nesmiřitelné agitace ze strany vedení České lékařské komory. O tom, že pozorujeme kladnou odezvu v řadách lékařů, svědčí to, že po uveřejnění této druhé výzvy vzrostl počet našich sympatizantů.

Naše poslední prohlášení je spíše reakcí na Prohlášení poskytovatelů zdravotní péče, které jsme přijali s velkým zadostiučiněním, hlavně pro opravdu širokou podporu významných zdravotnických sdružení a společností. Na rozdíl od strohé deklarace podpory reformě jsme ale pociťovali potřebu přidat i věcné argumenty a poukázat na to, že právě celosvětové i tuzemské zpomalování hospodářského rozvoje by mělo být pobídkou pro urychlení reformních kroků, a ne jejich brzdění.

Má vaše sdružení nějaké výtky proti reformám nebo se všemi body souhlasíte?

Nejsme sdružení na podporu Julínkovy reformy či Modré šance. Snažíme se věcně přistupovat ke všem alternativám a posuzovat je z hlediska našich teoretických znalostí i - a to především - praktických zkušeností z mnohaletého výkonu povolání lékařů. Bohužel, na našem stole stále leží jen jedna jediná koncepce reformy zdravotnictví, a to i přesto, že jsme žádali sekretariát druhé největší politické strany o poskytnutí jejich koncepčních návrhů. Neodpověděl nikdo.

Nejsme bezvýhradnými propagátory celého současného návrhu reformy. Vadilo nám například to, že principy a hlavně jednotlivé kroky reformy nejsou více medializovány a vysvětlovány, takže nezískaly dostatečnou podporu ani v řadách lékařů. To se ukázalo třeba i v případě navrhovaných změn ve fakultních (univerzitních) nemocnicích, ministerský tým nechal své protivníky šířit naprosto demagogické a nepravdivé argumenty o ohrožení vzdělávání lékařů a dokonce organizovat stávky a demonstrace studentů proti zákonu, z kterého rozhodně žádný zánik univerzitních nemocnic nehrozil.

Nejsme spokojeni s malým důrazem na přesun poskytování zdravotní péče z nemocnic do ambulantní sféry a od specialistů k praktickým lékařům. To je - kromě změn v postavení a fungování zdravotních pojišťoven - jeden ze zásadních kroků k zvýšení efektivnosti a snížení nákladnosti systému. Pacienti dnes stále nemají žádný stimul k tomu, aby volili racionálnější ambulantní péči u praktického lékaře, když mohou „za stejnou cenu“ navštívit přímo specialistu nebo nemocniční ambulanci. Z toho důvodu jsme kritizovali stejnou výši poplatků u praktických lékařů a ambulantních specialistů. Navrhovali jsme odstupňovat poplatky, vhodná by byla i procentuální spoluúčast. Spoluúčast (na standardní rozsah péče!) musí být jednoznačně vyšší než dnes. Za prvé zvyšuje objem zdrojů v systému a za druhé reguluje a mění chování všech účastníků systému.

Tiskovou zprávu sdružení Lékaři pro reformu si můžete přečíst
ZDE

Nemáme rozhodně žádné zásadní výtky proti regulačním poplatkům, které zafungovaly přesně tak, jak se očekávalo (ve zdravotnictví), ovšem nejspíš naprosto nečekaně i v politice. Příčinou bylo s největší pravděpodobnoctí jejich izolované nasazení „v předstihu“ před dalšími reformními kroky a bez dostatečného zdůraznění jejich dočasnosti a vlastně i bezvýznamnosti z hlediska celé reformy. To pak umožnilo jejich doslovné nestoudné zneužití v politickém boji - a jak se ukázalo, velká část voličů byla ochotná za 30 stříbrných korun prodat budoucnost zdravotní péče pro sebe i své děti.

Kolik má vaše sdružení členů/příznivců?

Naše sdružení není koncipováno jako organizace s masovým členstvím. Na to nemáme finance ani čas. Máme jen 5 řádných členů, kteří se - zdarma a ve volném čase - podílejí na činnosti sdružení, ale registrujeme již přes 520 příznivců (lékařů), kteří podporují realizaci reformy, požadují o ní bližší informace a jsou ochotni jí napomoci v rámci diskuse a propagace také mezi laiky a našimi pacienty. Protože nemáme žádné významné finanční zdroje, ministerstvo ani ODS nás opravdu neplatí, snažíme se maximálně využívat levné komunikační kanály - internetové stránky s diskusními fóry a e-mailové rozesílání informaci. V květnu letošního roku jsme ale uspořádali v Brně první výroční konferenci s účastí asi 100 posluchačů a na příští rok plánujeme další.

Michaela Svobodová, www.Zdravi.Euro.cz


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: Zdravotnictví prodali za třicet korun

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Zdravotnictví prodali za třicet korun

Komentáře

dalších 119 komentářů
ANANAS ANANAS Re:Ad LPR  | 16. 12. 2008 22:11

ANANASANANASANANASANANASANANASANANASANANASANANASANANAS

katango Re:Re:Úřad pro dohled nad činností ZP  | 14. 12. 2008 11:05

Jo a kterým,tím v devadesátých letech ?

Jiri Wicherek Re:Re:...  | 12. 12. 2008 11:41

Hmmm, soudim, ze v tom mate ponekud nejasno:-)) Ve zdravotnictví může existovat volný trh, prestože se jedná o povinné odvody. Stejne jako existuje volny trh v pripade tzv. povinneho ruceni u aut, ktere je tez povinnym odvodem majitelu aut. Ano, nejaka regulace a ochrana těchto prostředků by mela existovat. Nevim vsak, proc by meli byt regulovani poskytovatele zdravotni pece a nikolivek jeji konsumenti - platci tech povinnych odvodu, eufemisticky nazyvanimi zdravotnim pojistenim. Jsou snad obdobne regulovani poskytovatele pece o habvarovane automobily - autoservisy? Trh (o mire volnosti mozno diskutovat) nastane pouze tehdy, az se zdravotni pojisteni stane optravdovym pojistenim, az budou smlouvy se ZP uzavirat ti, kteri dosud zdrav. poj. plati tzv. pojistne, tzn. pojistenci. Pokladenský systém je systemem prave pro takto nastaveny trh. % spoluúčasti (nikolivek ty trapne poplatky) by si mely nastavovat zdravotni pojistovny samy, vysi te spoluucasti vy si mohly konkurovat, pripadne moznostmi pripojisteni na tuto spoluucast. Nic z vyse uvedeneho v zamerech soucasneho MZd. nenalezam, proto nenalezam důvod, proč je podpořit. Jeste poznamka. Rizena konkurence dle meho soudu neni konkurenci, regulace konkurence je pak veci zcela jinou.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné