Zdravotnictví prošlo od 1989 změnami, reformy se ale nedočkalo

stetoskop

České zdravotnictví prošlo od roku 1989 velkými změnami, reformy se ale nedočkalo. Ze systému, v němž hradil zdravotní péči stát, se stal systém pojišťovenský. Loni poprvé začali platit pacienti hotově u lékaře, v nemocnici a lékárně.

Regulační poplatky se staly průlomem do dosud „bezplatného“ zdravotnictví.
V rukou státu jsou nyní ze dvou stovek nemocnic jen zhruba dvě desítky – všechny fakultní nemocnice a některé specializované ústavy, dohromady mají třetinu všech lůžek.

Většina nemocnic se změnila na akciové společnosti, více než polovina s celkem 60 procenty lůžek patří krajům nebo jsou soukromé.

Ze 46.000 lékařů pracuje polovina v soukromých ambulancích, další velká část pak v soukromých nemocnicích. Zprivatizovaly se lékárny, trh s léky obsadily nadnárodní řetězce. Privatizace přinesla nové majitelé i lázním.

Jako součást zatím posledního pokusu o reformu byla připravena privatizace zdravotních pojišťoven a fakultních nemocnic – to už ale politici nestihli prosadit.

Zdravotnictví funguje dvacet let po listopadu 1989 podle zákonů, které z velké části byly přijaty hned v devadesátých letech a posléze opakovaně novelizovány. Na nových normách se zákonodárci většinou neshodli.

Výdaje zdravotnictví stouply za dvacet let z 26 miliard korun v roce 1989 na 260 miliard loni, z toho zdravotní pojišťovny vydaly 194 miliard a občané jen za léky 16 miliard, další přinejmenším čtyři miliardy dali za regulační poplatky. Do zdravotnictví jde sedm procent HDP, v roce 1989 to bylo pět procent. Průměr EU přesahuje osm procent.

České zdravotnictví poskytuje v současnosti péči srovnatelnou s tím, co dostávají nemocní ve vyspělých zemích EU. Za dvacet let se zásadně změnila nabídka služeb – zdravotnická zařízení se vybavila nejmodernějšími přístroji a robotickou technikou, pacienti se léčí nejmodernějšími léky, což před rokem 1989 neexistovalo. Dříve nedostupné operace se nyní provádějí ve velkém.

Zdravotnictví prošlo od 1989 změnami, reformy se ale nedočkalo
Ohodnoťte tento článek!