Přejít na obsah

Zdravotnictví redukcí neušetří, kraje ano

zpět
1.7.2011
kalkulačka, daně, peníze
zvětšitkalkulačka, daně, penízeZdroj: www.kanzlei-bsh.de

kalkulačka, daně, peníze | Zdroj: www.kanzlei-bsh.de

 

Podle Jaroslavy Kunové by se restrukturalizace měla dotknout hlavně malých poloprázdných nemocnic.

Ve fakultních nemocnicích startuje redukce akutních lůžek. Je podle vás nezbytná?

Akutních lůžek je nadbytek. Existují nemocnice a oddělení, které nejsou dostatečně vytížené.Azdravotní pojišťovna neplatí za čekání na práci, ale za výkony. Když lékaři stráví ve službě 24 hodin a nemají žádného pacienta, nemocnice je stejně musí zaplatit. To by mělo řešit vedení nemocnice nebo kraj, který ji jinak musí dotovat v řádu stovek milionů korun z daní obyvatel.Vmalých zařízeních je proto třeba sdružovat obory či transformovat lůžka ve větším měřítku.

Liší se tedy náklady na lůžko ve velké a malé nemocnici?

Ve velkých nemocnicích jsou případy těžší, a tedy dražší.Vonkologických centrech stojí roční léčba pacienta i milion korun. To je něco jiného než zánět slepého střeva. Je lež, že jsou malé nemocnice placeny hůře. Mají nižší výkonnost a lehké diagnózy, takže pak dostávají od pojišťoven méně. Byla jsem pět let ředitelkou nemocnice ve Stodě a tam se přes noc operovalo výjimečně. Ve fakultní nemocnici v Plzni je to pravidlem a ambulance přes den jsou přeplněné.

Povedou tato opatření k úsporám ve zdravotnictví?

Ať už se jedná o velké či malé nemocnice, pojišťovny nic neušetří. Garantovaly totiž, že objem finančních prostředků bude zachován. V současném systému se tedy snižováním počtu lůžek nic neušetří, ale klesnou ztráty při provozu nemocnic, a tak i potřeba dotací.

Podle čeho by se měly volit nemocnice, kterých se restrukturalizace dotkne nejvíce?

Určitě by se mělo přihlédnout k zájmu pacientů o nemocnici. Nutit kvůli restrukturalizaci lidi, aby chodili do zařízení, k němuž nemají důvěru, není nejlepší řešení. V naší nemocnici se soustřeďuje 80 procent péče Plzeňského kraje a sto procent specializované a superspecializované péče Plzeňského i Karlovarského kraje. Za vybudováním důvěry jsou léta práce. Začínat redukci u nejvytíženějších zařízení je tedy přinejmenším podivné.

Kolik lůžek tedy ubude u vás?

Asi šedesát na kožním, očním a infekčním oddělení. Už jsme ale 237 lůžek transformovali dříve. Kromě těch šedesáti by bylo v našich silách zredukovat ještě 30 či 40 lůžek, ale přijde nám to jako nesmysl, když kraj o svých nemocnicích řekne, že nic snižovat nebude a raději je bude dotovat. Proč by měla vytížená nemocnice snižovat lůžka a v krajských nemocnicích, které zejí prázdnotou, se nic nesníží?

Takže by zařízení měla vzájemně spolupracovat, aby byla péče vyvážená?

Měla by se udělat koncepce nemocnic v celém kraji bez ohledu na zřizovatele. Ale analýzy si už dávno mělo pro lepší prosperitu udělat vedení nemocnic, ne že jim to až teď nařizuje ministerstvo a pojišťovny. A některá zařízení, kromě nás například Fakultní nemocnice Ostrava, již restrukturalizaci provedly. Nejde je tedy všem zadat paušálně.


Komentovat článek: Zdravotnictví redukcí neušetří, kraje ano

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Zdravotnictví redukcí neušetří, kraje ano

Komentáře

další 3 komentáře
delfín stále dokola  | 1. 07. 2011 15:03

Paní ředitelka buď stále lže anebo tomu nerozumí. Díky "správně" nastavené úhradové vyhlášce má totiž fakultní nemocnice vyšší individ. základní sazbu než nemocnice malá, a tudíž za stejnou dg, resp. DRG dostává FN opravdu více peněz. Nikoliv, že malé nemocnice jsou hůře placené, protože léčí lehčí diagnosy. To jenom pro upřesnění.

juraj mimoza  | 1. 07. 2011 10:56

Čím dýl mluví, tím víc je jasné, e je mimo. Nebo úmyslně lže.

žralok stále dokola  | 1. 07. 2011 10:43

Menší nemocnice jsou mnohem hůře placené než fakultní a je lež pokud někdo tvrdí opak.Za stejný výkon u stejné diagnózy, se stejnými náklady dostane fakultní nemocnice až o 70% vyšší úhradu.Tak přestaňte balamutit lidi.Stačí si projít ekonomické rozbory nemocnic , příjmy od pojišťoven.Nepleťte do toho mimořádně nákladné speciální diagnózy , ty skutečně v krajských nemocnicích nejsou ,ale žlučník nebo zápal plic ,ale třeba i drahá sepse to se zatím ještě v krajských nemocnicích léčí a pojišťovny i za tyto dg platí mnohem méně.Je to díky pokřivené úhradové vyhlášce, díky které fakultní ředitelé vypadají jako skvělí manažeři a ti krajští všichni jako pitomci....což je samozřejmě blbost.myslím , že i u ředitelů nemocnic platí Gaussova křivka.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné