Zdravotnictví se nesmí stát trhem s lidským utrpením

V současné době jste poslankyní, ministryní a kandidujete ještě na senátorku?
Ano, zatím je to tak. V loňském roce jsem přijala kandidaturu do Senátu samozřejmě s tím, že v případě mého zvolení se vzdám poslaneckého mandátu, protože obě tyto funkce vykonávat nemohu. Teď je ovšem situace jiná…

Ministryně zdravotnictví a poslankyně PS PČR Milada Emmerová byla po osmiletém působení v dolní komoře Parlamentu ČR navržena členy ČSSD okrsku č. 7 (Plzeň Slovany, Plzeň – jih a Horažďovicko) jako kandidátka do Senátu P ČR.

* V současné době jste poslankyní, ministryní a kandidujete ještě na senátorku?

Ano, zatím je to tak. V loňském roce jsem přijala kandidaturu do Senátu samozřejmě s tím, že v případě mého zvolení se vzdám poslaneckého mandátu, protože obě tyto funkce vykonávat nemohu. Teď je ovšem situace jiná. Pokud vyjádří Poslanecká sněmovna současné vládě důvěru, vzdám se poslaneckého mandátu. Co se týče kandidatury do Senátu P ČR, velmi jsem zvažovala, zda ji vzdát, či ne. Nakonec jsem se rozhodla pokračovat, protože se mi až dosud dostává velké podpory ze strany voličů.

* Jaké máte plány, budete-li na podzim do Senátu zvolena?

Zatímco ministryní mohu být jen necelé dva roky, senátorský mandát trvá šest let. A já bych chtěla v Senátu pomáhat při prosazování zákonů, které přispějí k naplňování správných cílů. A co hlavně, přímý kontakt s občany v senátním obvodu bude pro mne cenným zdrojem informací. A plat? Ten budu brát pouze jeden. To je běžná praxe.

* Co je podle vás ve zdravotnictví nyní nejdůležitější?

Učitě morálka. Dokud se u všech zúčastněných v procesu zdravotní péče, tj. u pacientů, organizátorů, plátců a zdravotníků nedostane navrch morálka, nikdy se systém zdravotnictví neuzdraví. Být ministrem zdravotnictví je ovšem málo záviděníhodné. V takové funkci se určitě nelze zavděčit úplně všem.

* A komu vy byste se ráda zavděčila?

Pacientům. Zdravotnictví má sloužit lidem. A nikdo by na něm neměl bohatnout a pacient by neměl chudnout jen proto, že je nemocen. Budu hledat taková řešení, aby nemocný člověk nemusel na spoluúčast již více doplácet. Chci udělat pořádek v systému zdravotní péče a zjistím, zda se dá ufinancovat ze solidárního zdravotního pojištění. Když ne, tak teprve potom přijdou na řadu další možnosti financování. A teprve pak možná i pacient. Potlačení tolik nutné solidarity v systému financování zdravotní péče, které je obsaženo v koncepci ODS, nedávno předložené v tzv. Modré šanci současným senátorem Tomášem Julínkem, by ze zdravotnictví učinilo trh s lidským utrpením. To bych však nepřála ani svému největšímu nepříteli, mám-li jej.

Právo, 25.8.2004

Ohodnoťte tento článek!