Přejít na obsah

Zdravotnictví se stále více politizuje

zpět
6.1.2009

„Překvapuje mě jen, jak obtížně se prosazují rozumné názory a jak se zdravotnictví stále více a více politizuje,“ tvrdí šéf České stomatologické komory Jiří Pekárek. Pro Zdraví.Euro.cz hodnotí uplynulý rok a poukazuje na cíle, které před sebou komora má...

Česká stomatologická komora je profesionálně i finančně stabilizovaná organizace, či spíše instituce. Rok 2008 byl pro nás dalším z běžných roků naplněných prací, jejímž cílem je především služba zubním lékařům. Dohodli jsme úhrady se zdravotními pojišťovnami, i když dle mého názoru by měly být podstatně vyšší, a to musí být prioritou komory pro nasledující roky. Proběhla rovněž demokratické volba nového prezidenta pro příští funkční období, které začne 21. září 2009. Nepodařilo se nám prosadit zvýšení spoluúčasti v zubní péči a vzhledem k současné politické situaci to nebude zřejmě reálné ani v nejbližších letech.

Ke každoroční rutině patří dohadování se s ministerstvem zdravotnictví a dalšími institucemi o konečné podobě zákonů, vyhlášek a dalších předpisů. Po 18 letech práce v komoře to však není ničím novým a neobvyklým. Překvapuje mě jen, jak obtížně se prosazují rozumné názory a jak se zdravotnictví stále více a více politizuje.

Rádi bychom prosadili zákon o České stomatologické komoře. Jsem přesvědčen, že fungování lékařské, lékárnické i stomatologické komory je odlišné a tyto odlišnosti je schopna postihnout a upravit jen samostatná norma. Představitelé České lékařské komory jsou proti, věřím však, že budou respektovat naše právo na vlastní samosprávu i zákon. My se nesnažíme zasahovat do věcí České lékařské komory a stejný respekt očekávám i od této organizace.

Vzhledem k tomu, že zubní péče v České republice je v rámci veřejného zdravotního pojištění dlouhodobě podfinancována, cesta spoluúčasti „zarubaná“, nezbude než se plnou silou snažit zvýšit podíl úhrad zubní péče na původních 7 % z celkového množství finačních prostředků, oproti současným necelým 5 %.

Rád bych předal ČSK v jejích 18 letech příštímu managementu komory a věnoval se svým „osobním“ cílům, zubní péči o děti, seniory a vybudování Vysoké školy pro zubní lékaře.

Michaela Svobodová, www.Zdravi.Euro.cz


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: Zdravotnictví se stále více politizuje

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Zdravotnictví se stále více politizuje

Komentáře

dalších 86 komentářů
A.Hladký Re:Re:kdo že to manipuloval?  | 8. 01. 2009 18:33

„„Svoboda "vyrval" 1Kc/bod““ – správně, 0.46 Kč „vybojovávat“ nemusel, to už bylo. A tuším že jsem psal něco i o omezujících podmínkách. Je škoda, že ve Vaší odbornosti nebyla možnost volby. Z mých lidí to jedna diabetoložka zkusila - půl roku a nikdy více. A u Vaší rehabilitace se taky ostrá tužka jaksi nedá …. . Kolegové by určitě ocenili, když byste za dvojnásobek odvedené práce nedostal ani tolik co oni. Jo a nezapomenout na to, že při variantě 0,46 byla poloviční nejen úhrada za práci, ale i za materiál - jenže elektřina, glukophan i nějaká ta rašelina či masážní krém se za polovinu koupit nedaly …

Jiri Wicherek Re:kdo že to manipuloval?  | 8. 01. 2009 13:16

:-))) Hmmm, pokud se nepletu, byl jste to prvni Vy, kdo napsal, ze Svoboda "vyrval" 1Kc/bod. A ta "bezna varianta"? Vy vite, kolik z poskytovatelu na tuto "beznou variantu" nakonec pristoupilo? Jsem presvedce, ze jiz tak zase moc nebylo. Ta totiz (i pro pomerne blbe nastavene casy vykonu) byla dosti nevyhodna. Nevim tez, mohu jen soudit, ze valna vetsina poskytovalu volila "extensivni" prvni variantu. Ja zadnou volbu nemel, ja musel vzit tech 0,87 Kc/bod. Toz to jen tak, pro presnost. Jo a pojmy jsem si v tomto pripade nespletl mezi omezenim 9 hod. v pracovni den a 12 hod v kalendarni den byl a je setsakra rozdil. Až pote nasledovaly regulace dalsi.

Jiri Wicherek Re:Re:Re:Nesouvislá odpověď II.  | 8. 01. 2009 13:01

To byl pouze jeden z kroku, ten, ktery bylo mozno ucinit prakticky ze dne na den, byt s ponekud odlozenym ucinkem. Nasledovaly vsak kroky dalsi.... Najme se zamerem vylepsit platebni moralku ZP. Kvuli te byla ta demonstrace poc. rijna 2005 a chystaly se dalsi protesty....

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné