Zdravotnictví se vzdálí lobbistům z radnic

Ústecký hejtman Jiří Šulc je ve sporu se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. Nelíbí se mu, kolik dotací VZP severu Čech přiděluje. „V údajích o stavu populace máme široko daleko nejhorší výsledky ze všech krajů. Lidé se v průměru dožívají nejméně let, máme nejvíc onkologických nálezů a srdečních chorob,“ říká hejtman…

Ústecký hejtman Jiří Šulc je ve sporu se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. Nelíbí se mu, kolik dotací VZP severu Čech přiděluje.

„V údajích o stavu populace máme široko daleko nejhorší výsledky ze všech krajů. Lidé se v průměru dožívají nejméně let, máme nejvíc onkologických nálezů a nejvíc srdečních chorob. Nejvíc dětí umírá při porodu. Přitom náš kraj dostává od VZP nejméně peněz na pojištěnce. Je to v pořádku?“ ptá se hejtman dramaticky.

Upozorňuje tak na údaje, které pronikly z pojišťovny nedávno na veřejnost. Například za léčení klientů z Mostecka platí VZP o pětinu méně, než je republikový průměr.

Přesto i Šulc – jeden z největších kritiků VZP – vítá reformu pojišťovny, kterou včera představila její ředitelka Jiřina Musílková.

Z pohledu pacientů by se nemělo příliš změnit. Pojišťovna zruší okresní pobočky a místo nich zřídí nové pro kraje. Pro klienta půjde pouze o výměnu cedulí.

„Nic se nezmění, expozitury se rušit nebudou a lidé nás najdou tam kde dřív,“ potvrzuje ředitel zlínské pobočky Tomáš Moravec.

Místo okresních pobočekzřídí největší českápojišťovna krajské.Pro běžné pacientyse nic nezmění.

Výrazně se ale změní řídící pyramida. Na okresní pobočky dosud dohlížely místní správní rady, ve kterých seděli zástupci obcí a lékaři.

Právě politici z menších obcí se snažili tlačit na VZP, aby u nich platila co nejvíce lékařů a nemocnic. To se prodražovalo.

„Politici reprezentují své voliče. A tak si řeknou: Mé město bude lepší, když bude mít i nemocnici a více doktorů,“ řekl HN už dříve šéf karvinské pobočky VZP Martin Doležal. Po reorganizaci, která posune klíčová rozhodování do vzdálenějších krajských měst, se může pojišťovna podobných tlaků zbavit.

Krajské pobočky budou peníze rozdělovat podle obecných standardů. Tím může pojišťovna ušetřit, zároveň odpadnou stížnosti politiků z těch regionů, kde samospráva neuměla zástupce pojišťovny donutit k vyšším výdajům.

„Nevím, proč by měli o zdravotní péči rozhodovat politici,“ souhlasí s plánem VZP hejtman Šulc.

O kvalitě nabízené péče se má podle něho dohodnout občan se svou pojišťovnou. Odpovědnost krajské samosprávy by měla končit tím, že bude provozovat několik nemocnic, potřebných k udržení základní sítě zdravotnických služeb.

VZP dnes doporučuje zprůhlednit toky financí. Ministerstvo by mělo vyhláškou nařídit, aby pojišťovny do výročních zpráv přidaly tabulku o tom, kolik dávají na pojištěnce v jednotlivých krajích.

Samotnou reorganizací pojišťovna peníze neušetří. „Přešlo na nás mnoho práce po vstupu do Evropské unie. Museli jsme vyčlenit více než sto lidí, kteří zvládnou evropskou agendu a umějí i světové jazyky,“ říká Musílková. „Ročně nás členství v unii bude stát zhruba 400 miliónů korun.“

Přesto hodlá pojišťovna v příštích letech propouštět. Tedy pokud jí podle ředitelky Musílkové nepřibude další papírování: „V takovém případě bychom chtěli do dvou let snížit počet pracovníků o pět procent.“

Petr Holub, Aleš Vojíř, Martina Macková, Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!