Přejít na obsah

Zdravotnictví vedle reformy nejvíc řešilo rušení poplatků

zpět
27.4.2009

Za svého působení v druhé Topolánkově koaliční vládě přinesl ministr Tomáš Julínek (ODS) ucelený reformní plán českého zdravotnictví, realizoval však jen první kroky. Průlomem do dosud "bezplatné" zdravotní péče bylo zavedení regulačních poplatků...

přes rok ale zároveň trvají spory o jejich částečné či celkové zrušení.

Pro důležité reformní zákony nenašel ve sněmovně podporu Julínek a zatím ani Daniela Filipiová (ODS), která jej letos v lednu nahradila. Některé jejich prvky ale zařadila do vládou nedávno schváleného protikrizového zdravotnického balíčku.

Regulační poplatky, kritizované zejména opozicí, loni ušetřily deset miliard korun, pacienti vydali pět miliard korun a dalších pět miliard se ušetřilo omezením nadbytečné péče. Už dvakrát je vládní koalice pod tlakem redukovala. Nejprve loni v srpnu se zrušily poplatky za novorozence a poté, co v prosinci opozice ve sněmovně prosadila celkové zrušení poplatků, se letos v únoru poslanci spolu s ministryní Filipiovou dohodli na kompromisním senátním znění. Od dubna tak neplatí v ambulancích děti a dětem a seniorům se snížil roční ochranný limit z 5000 korun na polovinu.

Zrušení poplatků hrozí i nadále, dalšími návrhy se má zabývat sněmovna na nastávající schůzi, která začne 28. dubna. V krajích vedených ČSSD je pacientům proplácejí od letošního února, Středočeský kraj je začal hradit jako první již od ledna. ČSSD tak splnila slib o jejich zrušení, s nímž vyhrála loňské krajské a senátní volby.

Skutečnost, že Julínek podle kritiků neuměl dobře reformu ani poplatky vysvětlit a získat pro ně podporu, vedlo pak k výměně na ministerském křesle. Filipiová, která slíbila v reformě pokračovat, zahájila další jednání o úpravách Julínkových reformních zákonů. Nedávno ale vláda v demisi rozhodla, že předlohy týkající se zdravotnictví ze sněmovny stáhne.

Některé z novinek navrhovaných v těchto normách Filipiová přidala k vládou v březnu schválenému plánu na řešení dopadů krize na zdravotnictví. Plán obsahuje navýšení plateb státu pojišťovnám za děti, studenty a důchodce, a mimo jiné také vymezení standardu péče hrazené z pojištění. Opatření mohou podle Filipiové přinést 4,2 miliardy letos a 7,5 miliardy v příštím roce. Další 4,5 miliardy ročně přinesou dlouhodobá opatření, jako je vymezení standardu a nadstandardu péče, což umožní pacientům připlatit si na lepší péči.

Podporu nezískal Julínek ani pro předlohy o převodu pojišťoven a fakultních nemocnic na akciové společnosti. Proti demonstrovaly loni v květnu odbory, protestovaly vysoké školy, Univerzita Karlova hrozila, že na svých lékařských fakultách a fakultě farmaceutické ukončí výuku.

S protesty zdravotníků se musel vyrovnat už v prvním roce své funkce, kdy lékaři třikrát zavřeli ordinace kvůli platbám za léčbu a také protestovali proti připravovaným reformám.

Na popularitě Julínkovi nedodaly ani personální změny ve vedení fakultních nemocnic a ústavů či situace kolem rušení Úrazové nemocnice v Brně. Rozruch vyvolal i plánem zúžit počet traumacenter a novým výběrem špičkových komplexních onkocenter.

Zasadil se však o změny v systému stanovení cen léků a jejich úhrad ze zdravotního pojištění, což umožnilo příliv moderních léků a také snížení ceny u řady z nich. Větší dostupnost léčiv umožní také nová kategorie léků bez lékařského předpisu s omezením. Jako první do ní budou od května zařazeny léky s pseudoefedrinem.

Podle Julínka by bylo chybou od nynější reformy zdravotnictví odstoupit, ale už nemá smysl prosazovat reformní balík zákonů v současné sněmovně, která vyjádřila vládě nedůvěru. Lépe prý bude hledat podporu zákonodárců až po předčasných volbách.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Zdravotnictví vedle reformy nejvíc řešilo…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Zdravotnictví vedle reformy nejvíc řešilo…

Komentáře

dalších 16 komentářů
Lékárnice 25 let pra Re:Re:část II.  | 28. 04. 2009 18:17

Ad mira: souhlas, ve zdravotnictví je dle ODS všechno otázka trhu, my před 15 lety chtěli vlastnictví pouze lékárníků a to 1 lékárnu, povinná vzdálenost, popř.ve společnosti s nelékárníky s 51% pro nedostatek kapitálu atd. Takže vystudujete spolu s lékaři jednu z nejtěžších škol a potom máte takový nechutný pocit, když to ty roky sledujete, co jsou z farmacie schopni politici udělat. Proč si nevzít příklad ze zavedených systémů v cizině, proč jsme takový Kocourkov?

Petr Bouzek Re:Re:část II.  | 28. 04. 2009 08:28

Nemám. Můžete sice změnit zdravotní pojišťovnu vždy o čtvrtletí, ale musíte u ní zůstat minimálně rok. Tedy není možné, abyste třeba změnil během jednoho roku čtyři zdravotní pojišťovny, ale klidně můžete změnit za jeden rok čtyři registrující lékaře.

pojištěnec Re:část II.  | 28. 04. 2009 07:49

Pojištěnec má právo měnit ZP každé čtvrtletí.V tomto asi máte mylné info.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné