Zdravotníkům plat klesá. Jejich úředníkům jde peněz víc

peníze, peněženka

Ministerstvo zdravotnictví má originální plán, jak se vypořádat s faktem, že platy ve zdravotnitví budou od ledna o čtyři procenta štíhlejší.

Zatímco v ústavech či fakultních nemocnicích mají dramaticky ušetřit, mzdový rozpočet na samotném ministerstvu by měl být v roce 2010 vyšší, než letos.

Reorganizace, to se vyplatí

Jak vyplývá z materiálu, který má deník Aktuálně.cz k dispozici, ministerstvo dostane na příští rok více než miliardu korun. Drtivou většinu peněz spolknou právě platy zaměstnanců.

Například lidé ze Státního ústavu pro kontrolu léčiv dostanou zhruba o procento a půl méně než doposud. Pracovníkům krajských hygienických stanic se mzda zeštíhlí o čtyři procenta, další zřejmě o místo přijdou.

Vůbec nejhlouběji sáhne ministerstvo do kapes lidem z příspěvkových organizací. Sem patří fakultní nemocnice, odborné léčebné ústavy nebo kojenecké ústavy. Tam chce stát získat na platech až patnáct procent.

Na sobě ministerstvo šetřit nebude. Zaměstnanci úřadu dostanou o 6,6 milionu více. Celkem tak na jejich mzdy padne 169,6 milionů korun.

Proč? Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Vlastimila Sršně kvůli rozsáhlé reorganizaci. Ministerstvo chce například zaplatit úspěšný tým lidí, kteří získávají pro české zdravotnictví peníze z evropských, švýcarských a norských fondů. „Tato oblast je velmi efektivní a pro státní i nestátní zdravotnická zařízení se podařilo získat 9 miliard korun,“ vysvětluje Sršeň.

Nedávno se zvyšovalo

„Pokud jde o platy nemocnic a dalších příspěvkových zařízení, hodně se nechává na vůli ředitelů. Nikomu nechceme diktovat, o kolik musí svým zaměstnancům peníze snižovat,“ komentuje návrh mluvčí Vlastimil Sršeň.

Nikomu nechceme diktovat, o kolik musí svým zaměstnancům peníze snižovat

Ministerstvo podle něj předpokládá, že se škrty dotknou jen nezdravotnického personálu. Jsou tomu totiž teprve čtyři měsíce, co se Fišerově vládě podařilo najít pro lékaře a sestry peníze navíc. Zdravotníkům se mzdy zvýšily o 3,5 procenta.

Nemocnice v obavách

Zdravotníci i zaměstnanci ústavů řízených ministerstvem se k plánům nechtějí vyjadřovat.

„Zatím neznáme oficiálně žádná čísla, jenom se o tom povídá. V jakém rozsahu škrty budou a čeho se to bude týkat, to proto oznámíme až potom,“ řekla například ekonomická náměstkyně Státního zdravotního ústavu Helena Trhoňová.

„Protože je naším zřizovatelem ministerstvo zdravotnictví, zřejmě tady nikdo snižování mezd nebude chtít komentovat,“ řekl také Jaromir Morávek z tiskového oddělení pražské motolské nemocnice. Mezd lékařů a sester se ale podle něj škrty určitě týkat nebudou. Jsou totiž placení z veřejného zdravotního pojištění.

Ministři mají volné ruce

O snižování platů všech zaměstnanců ve veřejném sektoru rozhodla Fischerova vláda. Méně peněz dostanou učitelé, úředníci, zdravotníci i policisté.

Mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob vysvětlil, že hlavním cílem takzvaného Janotova balíčku, v rámci kterého se krácení platů děje, je celkové snížení objemu nákladů.

„Jak to ale jednotlivá ministerstva udělají, jestli dojde k redukci zaměstnanců, nebo jestli to bude jinak, to skutečně záleží jen na nich. V různých organizacích je to různé,“ řekl.
Ministerstvo financí si od snížení platů ve veřejné sféře slibuje šest miliard korun navíc do státní pokladny.

„Není to záchrana rozpočtové bilance, ale považuji to za adekvátní vzhledem k situaci v rozpočtech,“ vysvětlil krok ministr financí Eduard Janota.

Ohodnoťte tento článek!