Přejít na obsah

Ze 3800 lékařů, co dali výpověď, se zpět nevrátí pět procent

zpět
1.3.2011
lékaři, chodba, výpověď
zvětšitlékaři, chodba, výpověďZdroj: www.rwd.com

lékaři, chodba, výpověď | Zdroj: www.rwd.com

 

Po skončení protestní odborové akce Děkujeme, odcházíme se v úterý nevrátí do nemocnic asi pět procent z 3800 lékařů, kteří dali výpověď. Většina z nich ji po dosažení kompromisu s ministerstvem zdravotnictví stáhla.

Požadovali vyšší mzdy, jinak hrozili výpovědí. Ti, kteří se v úterý nevrátí, většinou přešli na jiná místa v ČR. Nenaplnily se tak předpovědi, že masově odejdou do zahraničí. V jednotlivých nemocnicích za ně mnohde zajistili náhradu. Patrně největší komplikace budou v kladenské nemocnici, v Brně a na Ústecku.

V kladenské nemocnici nestáhlo výpovědi šest neurologů, oddělení bude zatím provozováno v krizovém režimu. Bude také uzavřeno jedno ze dvou lůžkových oddělení neurologie a iktového centra pro postižené mozkovou mrtvicí. Vedení nemocnice se obrátilo s žádostí o pomoc na pražské nemocnice ve Střešovicích a Na Homolce, zda by jejich pracoviště nemohla kladenské iktové centrum dočasně zastoupit.

Na Ústecku stáhlo v litoměřické městské nemocnici výpovědi šest z původně devíti odcházejících lékařů. Z Krajské zdravotní (KZ), pod níž spadá pět krajských nemocnic, odchází sedm lékařů z Ústí nad Labem, dva z Mostu a po jednom z Teplic a Chomutova. Problém vznikne kvůli plánování služeb odchodem tří internistů z ústecké emergency. Lidé prý nebudou moci z okolních okresů jezdit do Ústí nad Labem, dokud se nemocnice s odchodem nevypořádá.

Osm anesteziologů opustí brněnskou Nemocnici Milosrdných bratří. Nemocnice proto zruší pět lůžek nejvyšší intenzity na anesteziologicko-resuscitačním oddělení. Pacienty už si převzaly jiné nemocnice. Celkem nemocnice v Jihomoravském kraji opustí 35 lékařů z 567, kteří výpovědi podali.

Bez krizových scénářů budou fungovat třeba nemocnice v Plzeňském kraji. Z fakultní nemocnice v Plzni chtělo odejít 70 lékařů, nakonec se jich 67 vrátilo. Žádný ze tří lékařů, kteří výpověď nestáhli, ale neodešel do zahraničí. Možné problémy na interně zažehnala městská nemocnice v Sušici na Klatovsku, kde výpověď podali čtyři mladí lékaři. Nemocnice na jejich podmínky nakonec přistoupila. Lékaři chtěli navíc například smluvně garantovat, že jim nemocnice umožní absolvování předatestačních stáží mimo nemocnici.

Jen několik jedinců odejde do zahraničí nebo jinam v Česku z nemocnic Pardubického kraje či kraje Vysočina, kde v pěti krajských nemocnicích nenastoupí v úterý do práce osm lékařů. Na severní Moravě nepřijde do práce devět lékařů z 578, kteří dali v kraji výpověď. Situace se uklidnila v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM), kam podmínečně vezmou zpět dva lékaře kliniky transplantační chirurgie, které původně přijmout nechtěli. Vedení IKEM odůvodnilo změnu svého postoje zájmem pacientů.

V ČR dalo výpověď na konci roku s platností od 1. března v průměru 20 procent ze zhruba 18.000 nemocničních lékařů, v některých krajích a některých odbornostech hrozila katastrofa. Lékařské odbory požadovaly, aby lékaři měli od března 1,5 až trojnásobek průměrného platu v zemi, tedy až 70.000 korun základního platu. Nakonec ministr zdravotnictví Leoš Heger a odboráři podepsali memorandum, podle něhož by lékařům měly mzdy vzrůst o 5000 až 8000 korun a do dvou let by se měli dočkat 1,5 až trojnásobku průměrné mzdy v zemi, která loni ve třetím čtvrtletí činila 23.665 korun.

V zahraničí žádný enormní zájem českých lékařů nezaznamenali a ani třeba tamější doktoři do Česka nemíří. O práci v některém z německých zdravotnických zařízení se v posledních měsících ucházeli pouze jedinci z Česka a jejich přírůstek se nijak nevymyká předchozím rokům. Nejvíce českých doktorů v současnosti působí v sousední spolkové zemi Sasko, kde na konci loňského roku našlo uplatnění 146 z nich.

Slovenští lékaři v poslední době ve větším počtu do ČR neodešli. Protestní akce českých doktorů však na Slovensku motivovala pracovníky ve zdravotnictví, aby i oni upozornili na nedostatečné odměňování či špatné pracovní podmínky. Lékařští specialisté už ohlásili na březen protest, ochotu k nátlakovým akcím zjišťují mezi svými členy zdravotničtí odboráři.


Klíčová slova

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Ze 3800 lékařů, co dali výpověď, se zpět…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Ze 3800 lékařů, co dali výpověď, se zpět…

Komentáře

další 3 komentáře
John Tohle je jenom začátek  | 2. 03. 2011 09:03

Ačkoliv první bitva skončila nerozhodně, válka teprve začíná...

Dr. R. Jelínek Slušné skóre  | 1. 03. 2011 16:24

Jen bych doplnil, ten odchod do důchodu či na pravdu boží bude brzy kolem 1200 lékařů ročně. Za totáče končilo LF kolme 1400 doktorů, což stačilo akorát na obměnu stárnoucí lékařské populace. V současné době lékaři pracují do 70 a více let, takže došlo k progresivnímu zpomalení odchodu do důchodu. Jenže už je 20 let po revoluci, takže se situiace vrátí do původních dimenzí.

challenger Slušné skóre  | 1. 03. 2011 15:42

5% z 3837 je cca 200 odejitých lékařů do ciziny jen za první trimestr tohoto roku. Pokud bude trend pokračovat - jakože bude, protože to, co nyní modrobolševici předvádějí, je vrchol - bude to na konci roku 600-800 lékařů out of the pigsty jen za poslední rok. K tomu důchodci, zemřelí lékaři, to bude minimálně dalších 200-500 takže 1000 doktorů za rok se poděkuje a odejde. K tomu cca 10% z medical students vůbec nenastoupí, to jest cca 70. Takže to mále úbytek těch nejkvalifikovanějších cca o 500 lékařů zaměstnanců. Další převezmou soukromé praxe, což znamená, že řekněme 600 doktorů skončí aspoň částečně mimo dosah modrobolševiků. Už nyní je 700 lékařských míst volných, nekterá se zruší, protože nemá cenu na místo, kam nikdo nechce shánět lidi, což bude znamenat, že brzy se počet volných míst přehoupne přes 1200, to jest 10% veškeré lékařské working force. Naproti tomu, jaké zářezy si můžou připsat na pažbu modrobolševici? 1x Engel, 3x lékaři z Litoměřic (ti nakonec tomu managorskému blbovi ještě poděkují), 2x IKEM, které ale vzhledem k propukající revoltě museli chtě nechtě vzít zpět, když to vyladalo, že vyhozeni budou pouze ti, kteří poukázali na plagiátorskou aféru hocha, co ho tam modrobolševici chtěli - jak na sviňu se restrukturalizace týkala hlavně jich. Každopádně D-O stálo místo do 10ti doktorů v celé ČR, což je proti zhruba 200 lékařů spontánně odcházejících dost slušné skóre - 20:1. a to nemluvím o těch penězích, které sice nejsou nic moc ale na druhou stranu lékaři se poučili a v budoucích akcích už akci připraví jako pořádkou válku.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné