Zelení navrhnou platit 30 korun za recept, ne za každou položku

Titulní obrázek

Lidé by podle poslankyně Olgy Zubové ze Strany zelených měli dávat 30 korun za recept, nikoli za položku na něm. Poplatky za léky by jim klesly, protože na receptu mohou být až dvě položky. Zubová v pořadu České televize Otázky Václava Moravce řekla, že návrh dá na středečním jednání zdravotnické komise…

Pod tlakem menších koaličních partnerů přistoupila ODS na to, že se vyhodnotí dopady regulačních poplatků už po čtvrt roce. Původně to mělo být až v pololetí. Lidovecká poslankyně Michaela Šojdrová už teď navrhla, aby od placení byly osvobozeny matky s dětmi v porodnicích. Vláda to nepodpořila s odkazem, že změny probere zdravotnická komise.

Lidovci již dříve ohlásili, že chtějí osvobodit děti a seniory nad 70 let. Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS) dnes v televizní debatě připomněl, že už nyní jsou osvobozeni lidé v hmotné nouzi. Také rodinám s dětmi stouply daňové úlevy.

Ministr České televizi řekl, že některým důchodcům by platby u lékaře odpustil – konkrétně lidem v ústavech sociální péče a v domovech důchodců. I u nich by ale záleželo na výši příjmů. „Část klientů ústavní péče má velmi nízké vlastní příjmy, protože jim ze zákona zůstává pouze 15 procent jejich příjmů,“ upozornil.

Osvobození podle věkové hranice Nečas odmítl. O dílčích změnách je prý ochoten se bavit, musejí ale mít logiku. Data zatím podle Nečase ukazují, že poplatky se osvědčily. Za čtvrt roku se vybralo 1,3 miliardy korun, klesl počet návštěv u lékaře a lidé kupují levnější léky za hotové.

Podle Nečase vyjdou odborníci v hodnocení dopadu regulačních poplatků ze statistik, které sledují čisté příjmy a výdaje jednotlivých typů domácností, včetně důchodců, například na potraviny, bydlení či zdravotnictví. Zpracování statistik za první čtvrtletí potrvá podle Nečase zhruba dva měsíce. Z loňských čísel podle něj vyplývá, že jeden člen domácnosti důchodců vydá na zdravotní péči kolem 290 korun měsíčně.

Místopředseda KSČM Jiří Dolejš varoval, že do problémů se dostává značná část rodin při opakovaných návštěvách lékaře. „Když se poplatky nasčítají, znamenají podstatnou zátěž,“ řekl. Poplatky označil za „úlet“ a věří, že Ústavní soud je zruší. Nečasovi vytkl, že ODS nedodržela předvolební slib nezvyšovat spoluúčast.

Nečas poznamenal, že regulační poplatek není spoluúčast, stejně jako úhrada kolku na úřadě není spoluúčast na chodu státní správy. Uvedl, že poplatky u lékaře jsou ve všech západoevropských zemích. Regulační poplatky by podle něj neměly být problémem v zemi, kde národ dá ročně za veterináře šest miliard korun, dalších 40 miliard za alkohol a desítky miliard prosází.

ČTK

Zelení navrhnou platit 30 korun za recept, ne za každou položku
Ohodnoťte tento článek!