Zelení se s ministrem shodli

Titulní obrázek

Zelení se shodli se zástupci ministerstva zdravotnictví na sporném paragrafu v zákonu o veřejném zdravotním pojištění, který vláda minulý týden právě kvůli nesouhlasu zelených a lidovců nepřijala. Zástupci KDU-ČSL se schůzky nezúčastnili, jako důvod uvedli nedostatek času k prostudování ministerského návrhu…

Ministerstvo zdravotnictví na požadavky zelených přistoupilo, návrh zákona o veřejném zdravotním pojištění se tak bude měnit. Hlavním bodem bylo to, že doplácení za nadstandard nesmí být zavedeno dříve, než budou standardy hrazené z veřejného zdravotního pojištění jasně definovány.

Lidovci na jednání nedorazili, ministerstvo jejich přístup zkritizovalo. „Postup, který zvolila KDU nebo někteří její členové, nemohu nazvat jinak než nezodpovědný,“ uvedl náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr.

Svůj návrh, který má být kompromisem, v pátek zveřejnil i ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL). Variantu, že by zákon stanovil povinnost ministerstva standardy zveřejnit a o jejich podobě extenzivně diskutovat s profesními organizacemi, hodlá předložit vládě jako pozměňovací návrh. „To, co jsme dnes dohodli, je velmi blízké i tomu kompromisnímu návrhu, se kterým v pátek přišel ministr financí Kalousek,“dodal Šnajdr.

Zákon o veřejném zdravotním pojištění budou ministři asi opět projednávat v pondělí; podle Šnajdra by jeho nový návrh mohl být přijatelný i pro lidovce. „Já jsem přesvědčen o tom, že bude-li na vládě ze strany KDU a její reprezentace vůle hledat kompromisní řešení, tak jsme ho na tomto jednání našli,“ dodal Šnajdr.

msvo, www.Zdravi.Euro.cz

Zelení se s ministrem shodli
Ohodnoťte tento článek!