Zelení tlačí Julínka s poplatky ke zdi

Titulní obrázek

Představy ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS), jak dál s reformami ve zdravotnictví, dál narážejí na menší koaliční strany. Zelení nechtějí poplatky u dětí do 18 let, důchodců, žen v šestinedělí či u dlouhodobě nemocných. Tento názor začíná převažovat i u poslaneců zelených, řekl včera Právu místopředseda republikové rady Matěj Stropnický…

Julínek je ale ochoten zbavit povinnosti placení pouze děti do tří let, jak včera potvrdil v ČT. O poplatcích bude zítra rozhodovat Ústavní soud. Ve čtvrtek je projedná koaliční komise.

Julínek dále nechce vyslyšet ani požadavek, aby zvolnil postup reformy a rozdělil balík zákonů na dvě části, jak se na tom v sobotu shodla republiková rada SZ.

Zelení se usnesli na odmítnutí „transformace a privatizace nemocnic řízených ministerstvem“. Předkládají zákon o neziskových organizacích ve zdravotnictví a doporučují ho jako alternativu. Podle ministryně Džamily Stehlíkové by zákon o neziskových organizacích měl být přijat před Julínkovými zákony.

Zelení doporučili přednostní přijetí „tří nekonfliktních zákonů (o zdravotnické záchranné službě, o specifických zdravotních službách a o zdravotních službách)“.

Žádají větší prostor pro odbornou a veřejnou diskusi k zákonu o univerzitních nemocnicích, o veřejném zdravotním pojištění a o zdravotních pojišťovnách.

„Klidně ať to trvá celé léto, hlavně ať se to neschválí zbrkle, aby z toho nebyl nějaký nebezpečný experiment, který se nedá vrátit zpět,“ řekla Právu šéfka republikové rady zelených Olga Zubová.

„Není potřeba nic zpomalovat, naopak my potřebujeme, aby to fungovalo co nejlépe pro pacienty. Jakmile to začneme porcovat, tak to bude kulhat na jednu nohu,“ reagoval Julínek.

ČSSD by zrušila poplatky v krajských nemocnicích

V nemocnicích ve vlastnictví krajů, jejichž zastupitelstva by po podzimních volbách ovládli sociální demokraté, by občané přestali platit regulační poplatky. „Pokud sociální demokracie vyhraje krajské volby, tak první krok bude zrušení julínkovného a cikrtného v krajských nemocnicích,“ uvedl stínový ministr zdravotnictví David Rath.

Jeho soupeř Julínek namítl, že by tím ČSSD porušila zákon. Rath však oponoval, že kraje poplatky nemocnicím uhradí ze svých prostředků.

Rath zdůraznil, že dostává od občanů stovky dopisů, jak se nemohli i ve vážném stavu domoci lékařského ošetření, dokud nezaplatili poplatek. A pokud je Julínek s poplatky spokojen, žije podle Ratha ve skleníku a dopisy jeho mluvčí Tomáš Cikrt zřejmě vyhazuje.

Podle Julínka ale sociální demokraté přistupují k problémům ve zdravotnictví jen jako k volebnímu tématu. „Nemocných je v České republice milión, ČSSD oslovuje zbylých devět miliónů lidí,“ nařkl opozici z populismu.

Podle Julínka se již ukázalo, že poplatky fungují. „Lidé si kupují levnější léky v lékárnách a šetří systém,“ uvedl ministr s tím, že za první tři měsíce roku se díky poplatkům ušetřily dvě miliardy korun.

Spotřebovalo se o 12 miliónů balení méně léků na recept, naopak o milión balení stoupla spotřeba léků volně prodejných. Celkový finanční obrat stoupl o 2,3 procenta, což podle ministra ukazuje, že nemocnice mohou kupovat více drahých léků pro náročnou, například onkologickou léčbu. Podle Ratha jsou však statistiky ministerstva zdravotnictví zavádějící.

Právo

Zelení tlačí Julínka s poplatky ke zdi
Ohodnoťte tento článek!