Přejít na obsah

Zeman: Inkluzivní vzdělávání bude nezdařeným experimentem

zpět
15.2.2016
dítě, škola, školka
zvětšitdítě, škola, školkaZdroj: Shutterstock

dítě, škola, školka | Zdroj: Shutterstock

 

Společné vzdělávání, které má být od září spuštěno na základních školách, bude podle Miloše Zemana jedním z mnoha nezdařených experimentů a dětem uškodí. Zeman to uvedl v Prezidentském Pressklubu rozhlasové stanice Frekvence 1.

„Pokud inkluze skutečně začne, tak to bude jeden z mnoha nezdařených experimentů v našem školství, který dětem i učitelům uškodí,“ prohlásil Zeman. Společné vzdělávání zdravých a postižených dětí je podle něj módní vlnou. Někdejší premiér a člen prezidentova poradního týmu Jiří Rusnok to podle Zemana označil za „lidskoprávní šílenství“.

Kriticky se k začleňování dětí se speciálními vzdělávacími potřebami do běžných škol vyjádřil Zeman už před rokem. Prohlásil, že společné vzdělávání handicapovaných a zdravých dětí je „neštěstím pro obě strany“.

Kritici inkluze se obávají, že její zavedení bude znamenat nárazový příchod velkého počtu dětí s různými speciálními vzdělávacími potřebami do běžných škol, které na to nejsou připraveny. V souvislosti s novelou školského zákona i někteří poslanci včetně vládních požadují odklad v zavedení této novinky.

Ministerstvo školství ale inkluzivní změny hájí s tím, že především garantují podporu všem potřebným žákům bez ohledu na region a konkrétní školu, kde se vzdělávají. Většina nějakým způsobem znevýhodněných dětí se prý už v současné době vzdělává v běžných školách. U drtivé většiny druhů zdravotního handicapu převládá integrace do běžných škol. Výjimkou jsou jen neslyšící a děti s lehkým mentálním postižením, z nichž se většina vzdělává ve speciálních třídách.


Komentovat článek: Zeman: Inkluzivní vzdělávání bude nezdařeným…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Zeman: Inkluzivní vzdělávání bude nezdařeným…

Komentáře

1 komentář
VK Souhlas s prezidentem  | 15. 02. 2016 17:50

Mělo by se to nechat na uvážení školy, rodičů a psychologů. Varianta 1: po přeplněné třídy přibyde žák a jeho asistent. Učitel se jim bude muset zvýšeně věnovat na úkor ostatních žáků. Varianta 2: děti, o něž se rodiče v předškolním věku řádně výchovně nestarali budou obtížně zvládat učivo a brzdit ostatní. Tito rodiče také nejsou schopni dítěti během studia pomáhat, což dnes musí každý trochu inteligentní rodič. Toto dítě nemá šanci stačit ostatním a bude frustrované. Jistě víte, které skupiny občanů se to především týká.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné