Přejít na obsah

Zeman kritizoval zrušení poplatku za hospitalizaci

zpět
16.2.2017
*sestra, pacientka, lůžko, nemocnice
zvětšit*sestra, pacientka, lůžko, nemocniceZdroj: Nemocnice Šumperk

*sestra, pacientka, lůžko, nemocnice | Zdroj: Nemocnice Šumperk

 

Prezident Miloš Zeman kritizoval zrušení stokorunového poplatku za hospitalizaci v nemocnici. Podle něj by peníze mohly být použity na zvýšení platů pečovatelek a zdravotních sester.

Zeman to řekl na setkání se zastupiteli během své třídenní návštěvy Královéhradeckého kraje. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) zrušení poplatků dál považuje za správný krok.

„Sociální demokracie měla ve svém volebním programu zachování hospitalizačních poplatků, naprosto zbytečně tento bod pustila, a tím zdravotnictví přišlo o dvě miliardy korun ročně, které by se mohly věnovat na zlepšení platové úrovně, ne lékařů, ti mají podle mého názoru už více než dost, především sester a pečovatelek v této oblasti,“ řekl Zeman.

Podle Zemana někteří lidé umisťují své rodiče na sociální lůžka, protože ušetří částky kolem tří tisíc korun měsíčně. „Já budu první, kdo bude se zvýšením platů souhlasit, ale také musím položit otázku, kde na to vezmu peníze. Stovka denně za hospitalizační poplatek přece nikoho nezabije. Tahle chyba by se měla napravit, aby dvě miliardy mohly jít na tento účel,“ uvedl Zeman.

Sobotka za zrušením platby za pobyt v nemocnici stojí. „Myslím, že pan prezident si neumí představit, s jakými penězi musí mnozí důchodci vyžít. Jsem rád, že jsem prosadil zrušení poplatků,“ napsal premiér na twitteru.

Prezident o poplatcích za hospitalizaci mluvil v reakci na vystoupení krajského zastupitele Josefa Lukáška (KSČM), který se zmiňoval o zvýšení platů v sociálních službách. „V sociální oblasti nejsou lidi, odcházejí například do automobilky, ale v poslední době je přeplácejí i supermarkety,“ kritizoval Lukášek.

Stokorunové poplatky za pobyt v nemocnici zrušil Ústavní soud na návrh ČSSD v červenci 2013 a zákonodárcům dal do konce roku čas, aby je zrušili sami. Povinnost platit skončila 1. ledna 2014. Vláda v březnu rozhodla, že nemocnice dostanou 2,1 miliardy korun jako kompenzaci za zrušené poplatky. Regulační poplatky ve zdravotnictví jako takové byly zavedeny v lednu 2008, ročně za ně pacienti dali přes pět miliard korun a zhruba stejná částka byla podle dostupných dat ušetřena tím, že lidé nechodili k lékaři zbytečně.


Komentovat článek: Zeman kritizoval zrušení poplatku za…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Zeman kritizoval zrušení poplatku za…

Komentáře

dalších 5 komentářů
Jana Miloš Zeman kritizuje?  | 16. 02. 2017 14:28

Miloš Zeman je jeden z neukázněných pacientů.Byl a je na místech -kde se schází s lidmi co si nabrali kus toho našeho státního -no oni jistě mají na zaplacení si svých ošetření,svých rodičů a tet-rodiny,mohou jim zajistit doma.Zase se chce po občanovi plať.Občané nemají příjem z eráru -musí si těžce peníze odpracovat.Staříci taky pracovali a jsou sedřeni -mají malé důchody -kdy tu by mohl prezident apelovat proč to tak je a není to jinak .Kolik tito všichni čerpají a po známostí mají nad standarty.Určitě mají vysoké důchody,a další benefity co si přidali.Jaký pak je tu průměrný důchod ?! Rozsévá co sám se prezident a představení podíleli.Kde bylo jeho slovo,aby se zasadil?!Kdy byl na lékařském sjezdu?Co se děje na školách,proč nejsou přijímáni studenti co mají zájem.Kde je tady SOS ,že chyba-nepohlíží se ,že je tu služba a ta chce taky zdravě žít.Proč je tolik pojišťoven a odlévání ze společného .Kolik lidé platí pojištění na něco kde to všechno jde .Proč se tu zgruntu nedělají kroky ,aby se netuplovalo,aby bylo jasné -,že nelze srážet kvalitu ,aby kvalita a značka Česka se nesnižovala.Taky neschovávala někde v kancelářích na něco.Pozvedávejte pracující ženy -sestry a její další personál.Úhel pohledu

Eva Zase platit -břemeno nehospodaření a dopady na všechny.  | 16. 02. 2017 14:01

Kam jsme došli a kam jdeme?Znamená to tak ,že se odpovědní vyšplhají /li/ přes jiné,pak odejdou, neb mají ještě málo peněz -místo ,aby pozvedl tu budoucí generaci -a po mě nás potopa.Nic křesťanského,nic se nenaučili kde je jejich místo.Kdy se tu začne rozumně žít a posouvat všechny?

Eva Zase platit -břemeno nehospodaření a dopady na všechny.  | 16. 02. 2017 14:00

Kam jsme došli a kam jdeme?Znamená to tak ,že se odpovědní vyšplhají /li/ přes jiné,pak odejdou, neb mají ještě málo peněz -místo ,aby pozvedl tu budoucí generaci -a po mě nás potopa.Nic křesťanského,nic se nenaučili kde je jejich místo.Kdy se tu začne rozumně žít a posouvat všechny?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné