Zeman: Poplatky v nemocnicích porušují listinu práv a svobod

Poplatky

Prezident Miloš Zeman zahájil třídenní návštěvu Středočeského kraje. Na krajském úřadě v Praze mluvil se zastupiteli a řediteli příspěvkových organizací. Mimo jiné varoval před zvýšením nezaměstnanosti v kraji a vyslovil se pro zrušení regulačních poplatků v nemocnicích.

Listina základních práv a svobod podle Zemana jednoznačně uvádí, že lékařská péče není bezplatná, ale hrazená z výnosů zdravotního pojištění. Proto podle něj regulační poplatky tuto listinu porušují a každý, kdo pojištění platí, by měl mít péči bezplatnou. Výjimkou jsou podle Zemana poplatky za pobyt v nemocnici, které hradí stravu. Situaci ve zdravotnictví by mohla zlepšit například změna úhradové vyhlášky nebo častější předepisování generik léků.

Podle politologa Aleše Balcara z Vysoké školy finanční a správní si Zeman nezvolil téma regulačních poplatků náhodou. „Miloš Zeman dělá máloco náhodou, na druhou stranu je otázka, jestli je teď ještě čas vytahovat poplatky jako předvolební téma. Poplatky tu jsou od roku 2008 a voliči si na ně poměrně zvykli,“ uvedl ve Studiu ČT24. Zeman podle něj také svým výrokem o Listině základních práv a svobod nepřímo poukázal na Ústavní soud, který regulační poplatky v roce 2008 posvětil. Střední Čechy jsou posledním krajem, který ještě úplně nezrušil úhradu regulačních poplatků. Ostatní regiony od této praxe upustily.

Středočeský kraj ale trápí i nezaměstnanost. V září se zde zvýšila na 6,5 procenta. Největší podíl nezaměstnaných byl na Příbramsku. Podle Zemana by se také případné další zvýšení nezaměstnanosti v kraji nemělo týkat centrální oblasti kolem Prahy, ale problém by to mohl být v okrajových částech regionu. Prezident v této souvislosti připomněl své nedávné zahraniční cesty do Bruselu a Izraele, které by měly pomoci exportérům. V Bruselu například lobboval za zmírnění tabákové směrnice a právě ve středočeské Kutné Hoře sídlí továrna Philip Morris, která patří mezi přední výrobce cigaret.

Po návštěvě úřadu zamířil prezident do Příbrami, kde navštívil nemocnici. Kraj se ji v posledních letech snaží modernizovat, do rekonstrukce a nákupu nového vybavení už investoval přes dvě miliardy korun. Nemocnice ale podobně jako další zdravotnická zařízení v kraji loni skončila v červených číslech. Zařízení vykázalo ztrátu 45,8 milionu korun. Podle vedení hejtmanství je hospodaření oblastních nemocnic ovlivněno tím, že splácí nákladné investice z předchozích let.

Celý článek najdete na webu ČT24 nebo ZDE.

1)
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).
Ohodnoťte tento článek!