Zeman úplný zákaz kouření v restauracích vetovat nebude

Prezident Miloš Zeman nebude vetovat úplný zákaz kouření v restauracích, který schválila vláda. Prezident to řekl na tiskové konferenci na závěr své návštěvy Jihočeského kraje. Za lepší řešení než úplný zákaz kouření v restauracích ale Zeman pokládá oddělené prostory pro kuřáky a nekuřáky.

Prezident, který je známým kuřákem, prohlásil, že má v této záležitosti konflikt zájmů. „Právě proto, že zde mám konflikt zájmů, nemohu s čistým svědomím tento zákon vetovat. Takže ho vetovat nebudu,“ uvedl Zeman.

„Ale na druhé straně se domnívám, že daleko rozumnějším řešením – protože prakticky každá restaurace má minimálně dvě místnosti – by bylo, kdyby v jedné místnosti byli kuřáci, v druhé nekuřáci a vzájemně by si nepřekáželi,“ dodal.

Vláda schválila návrh zákona, podle něhož by od začátku příštího roku měl v Česku platit úplný zákaz kouření cigaret v restauracích, na koncertech a tanečních zábavách. Norma také zakazuje prodej cigaret a alkoholických nápojů v automatech a zavádí i další opatření na omezení spotřeby tabáku a alkoholu.

Opatření, které musí ještě schválit Parlament a poté podepsat prezident, okamžitě kritizovali provozovatelé hotelů a restaurací. Nelíbí se ani pivovarnickému svazu, podle něhož může vést k zavírání restaurací. Proti se vyslovila také opoziční ODS. Odborníci na závislosti hodnotí rozhodnutí vlády jako krok správným směrem, zákon podle nich ale celou oblast závislostí neupravuje dostatečně.

Zeman úplný zákaz kouření v restauracích vetovat nebude
Ohodnoťte tento článek!