Zemědělský výbor chce omezit práva hygieniků ve prospěch SZPI

Vladimír Valenta.

Výrobci cigaret možná dostanou delší čas na zavedení nových krabiček s větším varováním před kouřením. Hygienikům naopak hrozí ztráta pravomocí při kontrole veřejných stravovacích zařízení ve prospěch Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI).

Vyplývá to z úprav novely o potravinách a tabákových výrobcích, které dnes schválil sněmovní zemědělský výbor. Sněmovna by měla o novele rozhodnout na březnové schůzi.

Na krabičkách cigaret by se podle novely mělo kvůli evropské tabákové směrnici objevit kromě psaného i obrazové varování před škodlivostí kouření. Bude muset zabírat minimálně 65 procent obalu. Varování bude muset být i na elektronických cigaretách. Určitou výjimku by podle ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) měly mít doutníky.

Novela má navíc zakázat prodej cigaret s jinou než charakteristickou tabákovou příchutí. Výbor na návrh poslance KDU-ČSL Petra Kudely doporučil v novele zpřesnit ustanovení o výrobě tabákových výrobků, k nimž bude moci být použit pouze surový nebo technologicky upravený tabák, avšak ne látky zakázané předpisem EU. Umožní to ale použít jiné přípustné látky. Členové doporučili také na Kudelův návrh se souhlasem ministerstva zemědělství odložit účinnost některých pasáží o 90 dnů po vyhlášení novely ve Sbírce zákonů.

Kudelovi se naopak nepodařilo do novely prosadit omezení reklamy na prostředky k podpoře sexuální vitality. Podle poslance by reklamy na tyto „potravinové doplňky“ směly být vysílány v televizi pouze mezi 22:00 a 06:00. Podle místopředsedy výboru Pavla Kováčika (KSČM) by tato úprava byla nepřípustným přílepkem, tedy úpravou nesouvisejícího zákona.

Na omezení kontrolních pravomocí hygieniků se výbor shodl na návrh Margity Balaštíkové (ANO). Proti bylo ministerstvo zdravotnictví a hlavní hygienik Vladimír Valenta.

V případě přijetí této změny by podle něj hygienici měli sice právo dál kontrolovat prostředí v restauracích, ale mohli by pak dát jen podnět potravinářské inspekci. Nemohli by v zájmu eliminace nákaz zakázat práci kuchařům či nařídit jejich vyšetření. „Neměli bychom možnost preventivního zásahu,“ dodal Valenta.

Proti omezení se postavil rovněž exministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09), podle něhož je proti i zdravotnický výbor Sněmovny. Pro byl v rámci sjednocení kontrol naopak exministr zemědělství Petr Bendl (ODS). Podle Kováčika bude muset kompetenční spor rozhodnout až Sněmovna.

Novela má rovněž sjednotit způsob informování o původu některých nebalených potravin. Má také umožnit, aby výrobci a prodejci mohli charitativním organizacím zdarma dávat potraviny s chybami na obalu, pokud budou zdravotně nezávadné.

Ohodnoťte tento článek!