Přejít na obsah

Zemřel MUDr. Milan Šilhan

zpět
22.10.2007

Minulý týden zemřel ve věku 77 let MUDr. Milan Šilhan. Patřil k předním organizátorům českého zdravotnictví po roce 1989 a byl pravidelným přispěvatelem Zdravotnictví a medicína. MUDr. Šilhan stál u zrodu profesních organizací – Svazu českých lékařů (z nějž později vzešla Česká lékařská komora) a Sdružení smluvních lékařů (SSL, dnešní Sdružení ambulantních specialistů)...

Minulý týden zemřel ve věku 77 let MUDr. Milan Šilhan. Patřil k předním organizátorům českého zdravotnictví po roce 1989 a byl pravidelným přispěvatelem Zdravotnictví a medicína.

V roce 1968 patřil k zakladatelům Svazu československých lékařů, spolupracoval i s klubem bývalých politických vězňů K 231. V roce 1971 byl svaz zrušen a jeho iniciátoři většinou perzekuováni – Milan Šilhan byl v roce 1972 odsouzen za podvracení republiky na pět let vězení.

Po propuštění pracoval jako venkovský praktický lékař a podílel se na činnosti disentu, zejména po vzniku Charty 77. V listopadu 1989 se začal opět veřejně politicky angažovat. Nejprve za Občanské fórum – v letech 1990–1992 pracoval jako první náměstek tehdejšího ministra zdravotnictví Martina Bojara. Později byl aktivní v rámci ČSSD jako člen její zdravotní komise a od roku 1998 předseda této komise. Působil i jako poradce Vladimíra Špidly a ministrů zdravotnictví Bohumila Fišera a Milady Emmerové.

V roce 1989 také stál u zrodu profesních organizací – Svazu českých lékařů (z nějž později vzešla Česká lékařská komora) a Sdružení smluvních lékařů (SSL, dnešní Sdružení ambulantních specialistů); v 90. letech působil postupně jako člen celostátní rady SSL a tajemník sdružení. Zároveň byl odborně činný jako člen výboru Společnosti sociálního lékařství a řízení péče o zdraví ČLS JEP, v roce 2000 se stal čestným členem této společnosti.

Jeho spolupracovníci na něm oceňovali široký rozhled a vzdělání, lidský přístup a vytrvalost v prosazování svých vizí a ideálů.

(mč), www.Zdravi.Euro.cz


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: Zemřel MUDr. Milan Šilhan

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Zemřel MUDr. Milan Šilhan

Komentáře

dalších 11 komentářů
Jitka Tóthová Budou nám chybět  | 23. 10. 2007 22:34

jeho přínosné články a příspěvky psané s nadhledem, hlubokou znalostí problematiky, precizně formulované. Vždy jsem si je ráda přečetla a nejednou jsem přemýšlela, kde asi ten kolega působí či působil...bohužel, nyní již jen "působil". Teprve teď se o jeho životě dovídám víc a díky přispěvateli píšícím o též "obvoďákovi", nemůžu jinak jako smeknout. Byl to šlechtic a gentlman mezi námi a nemělo by se na něj zapomenout. Co se od něj naučit té noblese a hloubce znalostí? P.S. obracím se na redakci při této smutné přiležitosti : nedal by se udělat výběr článků pana MUDr. Šilhana? I tak bychom mohli na tomto místě uctít jeho památku.

Konečný Lubomír xx  | 23. 10. 2007 15:35

Snad ještě připomínka.Názory dr.Šilhana mohly obsahově vyvolávat souhlas nebo rozpor.V jednom však byly stoprocentní vždy.Naprostá preciznost ve výrazivu i obsahu.Předkládal mnohé faktické připomínky,které já osobně budu velmi postrádat.

Optimist Za bývalým "obvoďákem".....  | 23. 10. 2007 09:43

Já osobně ho zažil jako vesnického praktika na Vysočině.Ač režimem pronásledovaný, nebyl zatrpklý a odváděl svým pacientům maximum (a že toho uměl......). Ano, byl to vždy gentleman, čest jeho památce.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné