Přejít na obsah

Zemřel přední český anatom Radomír Čihák

zpět
13.6.2016
Radomír Čihák
zvětšitRadomír ČihákZdroj: zdravi.euro.cz

Radomír Čihák | Zdroj: zdravi.euro.cz

 

Ve věku 88 let zemřel v noci ze čtvrtka na pátek jeden z nejvýznamnějších představitelů české anatomie a autor nejpoužívanější učebnice anatomie v zemi Radomír Čihák. ČTK to řekl rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

Vědec, lékař a pedagog celý život působil v Anatomickém ústavu Lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Zapojil se do výzkumu kosterních pozůstatků Karla IV. a ještě letos se zúčastnil oslav 700. výročí narození tohoto českého krále a římského císaře.

Lékař a bývalý děkan 1. lékařské fakulty Zima si profesora Čiháka pamatuje ještě jako student medicíny. „Zkoušel mě z anatomie tak, že zatřepal v sáčku se zápěstními kůstkami, jednu z nich vytáhl a já ji musel poznat,“ vzpomínal současný rektor univerzity, který později zažil Čiháka na fakultě jako respektovaného pedagoga a odborníka. „Velmi jsem si ho vážil pro jeho lidské vlastnosti i odborné znalosti ve srovnávací a vývojové anatomii,“ řekl ČTK Zima. Čihák byl podle něj významnou osobností lékařské fakulty i celé univerzity.

Čihák svými poznatky mimo jiné posunul možnosti operací svalů ruky a dalších orgánů a přispěl ke správnému chápání hybnosti páteře. Byl dlouholetým přednostou Anatomického ústavu, později se stal emeritním profesorem.


Klíčová slova

Autoři

ČTK

Související články

14.10. Zemřel neurolog Karel Lewit, zakladatel manipulační léčby Zemřel neurolog Karel Lewit, zakladatel manipulační léčby
0 příspěvků
29.7. V Plzni zemřel uznávaný histolog a embryolog Jaroslav Slípka V Plzni zemřel uznávaný histolog a embryolog Jaroslav Slípka
0 příspěvků
2.1. Václav Havel Václav Havel
2 příspěvků

Komentovat článek: Zemřel přední český anatom Radomír Čihák

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné