Přejít na obsah

Zemřel zakladatel Ligy proti rakovině Zdeněk Dienstbier

zpět
28.5.2012
Kříž, parte, liga proti rakovině
zvětšitKříž, parte, liga proti rakoviněZdroj: www.ZDN.cz

Kříž, parte, liga proti rakovině | Zdroj: www.ZDN.cz

 

Ve věku 85 let zemřel minulý týden v úterý profesor nukleární medicíny a nestor české onkologie Zdeněk Dienstbier. Skonal po delší nemoci, sdělila ČTK předsedkyně Ligy proti rakovině Michaela Fridrichová. Právě Ligu - organizaci široce informující veřejnost o nebezpečí rakoviny a nutnosti prevence - Dienstbier v roce 1990 založil.

Zdeněk Dienstbier, který byl snad nejznámějším českým popularizátorem onkologické prevence, se nikdy netajil tím, že boj proti rakovině bere osobně - přímo ji nenáviděl. Ve své dlouholeté praxi odborníka na nukleární medicínu dělal všechno pro to, aby pomohl tuto nemoc lépe rozpoznat a léčit.

Přední radiolog, narozený v Chrudimi 30. května 1926, získal profesuru nukleární medicíny v roce 1965 a byl v té době třetím profesorem v oboru v Evropě. Zabýval se účinky ionizujícího záření na živé organismy, rozvojem využití radiofarmak v klinice se zaměřením na nádorovou diagnostiku. V onkologii se Dienstbier specializoval na Hodgkinovu nemoc, což je zhoubné onemocnění lymfatické tkáně.

O Dienstbierově vědeckém věhlasu svědčí i skutečnost, že byl prezidentem Evropské společnosti radiační biologie a rovněž viceprezidentem Evropské společnosti nukleární medicíny. V roce 1977 byl také pozván do mezinárodní komise, která zkoumala následky atomových bomb v Hirošimě a Nagasaki.

Jako lékař-vědec se nesnažil proniknout do politického světa. Přesto jeho jméno padlo třeba v roce 2002 při hledání kandidátů na prezidenta republiky. Odmítl, ale i tak se v tisku připomnělo jeho působení ve Výboru československé veřejnosti pro lidská práva a humanitární spolupráci bývalého režimu.


Komentovat článek: Zemřel zakladatel Ligy proti rakovině Zdeněk…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Zemřel zakladatel Ligy proti rakovině Zdeněk…

Komentáře

1 komentář
Jan Řezák Znal jsem ho osobně.  | 28. 05. 2012 09:18

Byl to úctyhodný člověk, který hodně dokázal.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné