Zemřel zakladatel registru pro dárce kostní dřeně Vladimír Koza

Vladimír Koza

V Plzni zemřel v neděli ve věku 57 let primář hematologicko-onkologického oddělení plzeňské fakultní nemocnice a průkopník transplantací kostní dřeně v ČR Vladimír Koza. Před 20 lety stál v Plzni u vzniku Českého národního registru dárců dřeně (ČNRDD), jenž patří k nejúspěšnějším registrům kostní dřeně na světě.

Spolupodílel se také na vzniku Nadace pro transplantaci kostní dřeně, sdělila dnes ČTK mluvčí fakultní nemocnice Renata Jenšíková.

„Primář Vladimír Koza byl světově uznávaným odborníkem v oblasti hemato-onkologie a transplantací kostní dřeně. Jeho působení v medicíně dalece přesáhlo svým významem hranice Plzeňského kraje i ČR vůbec. Všichni jsme obdivovali jeho píli, všeobecný přehled, nadšení pro obor a cílevědomost, s níž do poslední chvíle usiloval o další rozvoj špičkového programu transplantací kostní dřeně,“ uvedla ředitelka nemocnice Jaroslava Kunová.

„Tušili jsme to, stonal dlouho a vážně, přitom na sobě nedal nic znát a do poslední chvíle pracoval. Je to velká škoda, byl to skvělý člověk, takovou věc si nezasloužil,“ řekla ČTK lékařka Mája Švojgrová, která před lety stála s Kozou u zakládání národního registru a u prvních transplantací kostní dřeně.

ČNRDD eviduje lidi, kteří jsou v případě potřeby ochotní věnovat svou kostní dřeň pacientovi s leukemií nebo jinou vážnou poruchou krvetvorby. Registr sídlí v Plzni. Stará se o nábor a vyšetření dobrovolných dárců v ČR a zajišťuje odběry dřeně pro transplantaci, jež je mnohdy pro lidi s leukemií či další nemocí krve jedinou nadějí na vyléčení.

Ke konci května evidoval registr 38.147 dárců, od 455 z nich provedli lékaři odběry dřeně nebo krvetvorných buněk. Celkem registr zprostředkoval 910 odběrů a získal nejvyšší světové akreditace kvality.

Koza se narodil 4. července 1954 v Plzni. Vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy a specializoval se na vnitřní lékařství a hematologii. Od roku 1979 působil na Oddělení klinické hematologie FN Plzeň.

Primářem nové samostatné hematoonkologie se stal v roce 1994. Oddělení získalo pod jeho vedením pro celý rozsah poskytované péče nejvyšší světové akreditace. Ročně provádí přes stovku nepříbuzenských transplantací kostní dřeně, což je více než polovina tohoto programu v tuzemsku. Koza byl členem řady českých a zahraničních odborných společností, podílel se mimo jiné jako člen konzilia na léčbě manželky bývalého ruského prezidenta Michaila Gorbačova Raisy.

Zemřel zakladatel registru pro dárce kostní dřeně Vladimír Koza
Ohodnoťte tento článek!