Přejít na obsah

Žena šokovala pojišťovnu, měla předepsáno 39 léků

zpět
9.6.2008

Pracovníci kontrolního oddělení Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra byli v šoku. Při kontrole poplatků u lékaře a doplatků za léky za první čtvrtletí letošního roku zjistili, že jedna jejich klientka byla v uvedeném období třináctkrát u lékaře a v lékárně si vybrala 39 různých druhů léků...

Pojišťovna nyní šetří, s jakými nemocemi žena u lékařů byla a zda předepisování tolika léků bylo nezbytné.

Mezi nimi bylo sedm antibiotik

„Z 39 druhů léků bylo sedm antibiotik. Pokud by všechna léčiva skutečně užívala, je velice pravděpodobné, že interreakce těchto léků by jí přivodily vážné zdravotní problémy,“ řekl Právu Jaromír Gajdáček, generální ředitel zmíněné zdravotní pojišťovny.

Možné zdravotní problémy při užívání tak obrovského množství léků Právu potvrdil i mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt, který je sám lékárníkem.

„Kdyby je brala všechny, mohly by jí přivodit velmi vážné zdravotní komplikace, a nelze vyloučit ani smrt,“ uvedl Cikrt.

Jak Právo zjistilo, jiné pojišťovny podobný případ zatím nemají. Všechny ale budou vracet peníze pacientům, kteří již v 1. čtvrtletí překročili roční limit 5000 na doplatky za léky a poplatky.

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra má takových pojištěnců 23 a nejvyšší částka, kterou bude vracet, je 7725 korun.

VZP vrací peníze 147 pojištěncům v celkové částce 323 000 korun. Nejvyšší vrácená částka činí 11 666 korun.

Jak informoval server iDnes, zdraží řada nejběžnějších léků proti bolesti ve volném prodeji, např. Paralen nebo Ibalgin. A také léky potlačující překyselení žaludku. Výrobci to zdůvodňují růstem nákladů.

Václav Pergl, Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Žena šokovala pojišťovnu, měla předepsáno 39…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Žena šokovala pojišťovnu, měla předepsáno 39…

Komentáře

dalších 20 komentářů
Re:Re:na každxou nemoc přece musí brát jiný lék nebo myslíte,že na všechny stačí acylpiryn?  | 9. 06. 2008 20:04

Kdyby nemocniční lékař přemýšlel, tak se zeptá, co všechno ještě pacient bere a na co všechno se léčí. Ono je moc jednoduché napsat do chorobopisu !chronická medikace" a nevědět, co to je. Když si pacienti musí nosit do nemocnice veškeré léky sami, nebudou troubit lékaři, co zžívají, ještě by jim je sebral.

sestra Re:Tak tomu se říká zdravotnická turistika!  | 9. 06. 2008 20:01

To by rto lékaři museli umět a museli ji odebíratz sami. Anamnézu, kterou podle jejich rozkazu odebere sestra ani nečtou- dnes a denně

Umění léčit celé tě Re:na každxou nemoc přece musí brát jiný lék nebo myslíte,že na všechny stačí acylpiryn?  | 9. 06. 2008 18:49

Na každou nemoc ? Ale tělo je jen jedno.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné