Žena viní LDN v pražské Chitussiho ulici z ublížení na zdraví

Titulní obrázek

Policie dostala trestní oznámení na léčebnu dlouhodobě nemocných v Chitussiho ulici v Praze 6. Podala ho lékařka Milena Choděrová, jejíž manžel byl v soukromé léčebně Interna Co s.r.o. krátce hospitalizován se zlomenou pažní kostí. Žena tvrdí mimo jiné to, že personál pacienta trápil hladem a žízní a že její muž si odnesl trvalé následky…

Na stejnou instituci podala v srpnu trestní oznámení i europoslankyně Jana Bobošíková. Právě její kancelář dnes o případu Choděrové informovala.

Pětaosmdesátiletý Choděra, rovněž lékař, byl do soukromé léčebny převezen z motolské nemocnice na konci června. Choděrová věří, že zaměstnanci léčebny hrubě zanedbali své povinnosti včetně lékařské péče a péče o hygienu, čímž trvale poškodili zdraví jejího manžela. Muž již řadu týdnů leží v Nemocnici Pod Petřínem a jeho stav je vážný. Lékařka proto podala trestní oznámení na neznámého pachatele pro podezření z týrání svěřené osoby a z nedbalostního ublížení na zdraví.

Žena upozorňuje například na to, že personál pacientovi fixoval zdravou ruku místo zlomené, že měl manžel neustále žízeň a že zvonek, kterým si měl přivolávat pomoc, byl mimo dosah jeho zdravé ruky. Nikdo z personálu prý také s Choděrou neprováděl rehabilitaci, ačkoliv lékařská zpráva z Motola zdůrazňovala její nutnost. Část zaměstnanců se prý chovala velice arogantně.

Už v červenci se kvůli LDN v Chitussiho ulici obrátila na policii i europoslankyně Bobošíková, a to na základě několika článků, které otiskla Mladá fronta Dnes. Reportér deníku v léčebně předstíral, že je sanitář, a stal se údajně svědkem špatného zacházení s pacienty či falšování chorobopisů.

Bobošíková v této souvislosti podala trestní oznámení na ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavla Horáka i na členy správní rady pojišťovny, mezi nimiž jsou například předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř, jeho sociálnědemokratický protějšek Michal Hašek, místopředsedkyně sněmovny Lucie Talmanová (ODS) či poslanec Boris Šťastný (ODS). Europoslankyně míní, že funkcionáři VZP jsou ze zákona povinni dohlížet na dodržování léčebných postupů v partnerských zdravotnických zařízeních a dbát na respektování práv pacientů.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!