Zentiva nemá signály o změně struktury akcionářů

Podle předsedy představenstva a generálního ředitele výrobce léků Zentivy Jiřího Michala se tato firma stala vedoucí společností oboru ve střední a východní Evropě. Patří jí první místo na českém a slovenském trhu, v Polsku je nejrychleji rostoucí farmaceutickou firmou…

Podařilo se jí dosáhnout také výrazného růstu v prodeji léků v Rusku.

V žebříčku nejziskovějších firem ČR získala sedmou pozici. Firma však neoznámila žádné podrobnosti o chystaných akvizicích nebo fúzích v tomto regionu, i když jejich možnosti stále studuje. Zentiva si chce udržet své postavení na trzích, které dosáhla.

„Čtyři balení z deseti, která si pacient koupí v lékárně, bylo vyrobeno v Zentivě,“ uvedli zástupci podniku.

Zentiva se nadále soustřeďuje na výrobu generických přípravků, v letošním roce vydala na výzkum a vývoj nových léků 480 miliónů korun. V roce 2004 podala Zentiva 20 patentových přihlášek, loni 11. U regulátorů trhu podala 126 registrací nových léčiv.

Zentivě se letos podařila úspěšná primární emise akcií, která firmě přinesla potřebné finanční prostředky. Cena jejích akcií se za pouhých 5 měsíců obchodování na pražské burze zvýšila z 485 Kč nad 700 Kč.

Blíží se však již doba, kdy vyprší blokace prodeje akcií majoritního akcionáře Zentivy – americké společnosti Warburg Pincus. Podle Alexandra Marčeka, ředitele pro korporátní finance Zentivy, firma nemá žádné informace o tom, že by se majoritní vlastník rozhodl svůj podíl v Zentivě v dohledné době prodat.

Právo

Ohodnoťte tento článek!