Zentiva očekává nárůst tržeb o třetinu

Titulní obrázek

Farmaceutická společnost Zentiva očekává v prvním pololetí meziroční nárůst tržeb o 32 procent na 8,9 miliardy korun. Tržby ovlivnilo především začlenění turecké akvizice Eczacibasi, kterou loni Zentiva koupila. Odhad tržeb se shoduje s předpoklady analytiků, kteří očekávali nárůst tržeb kolem 30 procent…

Zentiva uvádí zahraniční prodeje v české koruně, proto měl na výsledky dopad posilování měny. Při nezměněném směnném kurzu by se tržby za pololetí meziročně zvýšily o 42 %.

Turecká pobočka, která v hospodářských výsledcích za loňské první pololetí nefigurovala, přispěla k celkovým čistým tržbám 2,6 miliardy korun. Na domácím trhu Zentivě naopak tržby poklesly o 9 % kvůli zavedení poplatků ve zdravotnictví.

V Rumunsku, které patří rovněž k důležitým trhům, na nichž Zentiva působí, klesly hrubé tržby meziročně zhruba o 33 %. Při vyjádření v místní měně by byl meziroční pokles 16 %.

Kompletní hospodářské výsledky za první pololetí Zentiva zveřejní 4. srpna.

PPF odvolala svou nabídku na převzetí

Společnost Anthiarose Limited ze skupiny PPF včera odvolala dobrovolnou nabídku na převzetí Zentivy. PPF to odůvodnila tím, že se nehodlá zapojit do cenové války o Zentivu. O společnost projevila zájem i francouzská Sanofi-Aventis, která nabídla 1050 Kč za akcii proti 950 Kč od PPF.

Po oznámení o stažení nabídky PPF se akcie Zentivy propadly asi o pět procent na 1070 korun za kus, když ještě kolem poledne se prodávaly za 1126 Kč. Podle analytika Atlantik FT Milana Vaníčka bude stažení nabídky krátkodobě negativně působit na kurz akcií Zentivy, protože se zmenší pravděpodobnost, že PPF bude chtít přebíjet nabídku Sanofi.

Právo

Ohodnoťte tento článek!