Zentiva pomohla Julínkovi. Teď ho kritizuje

Titulní obrázek

Ještě v roce 2005 patřila největší česká farmaceutická firma Zentiva k nejštědřejším sponzorům sdružení Reforma zdravotnictví, v jehož vedení tehdy seděl ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Dnes je vše jinak. Zentiva, která vyrábí levnější kopie originálních léků, je jedním z nejtvrdších kritiků Julínkovy reformy lékové politiky…

Firma dala Julínkovu sdružení na vypracování reformy 150 tisíc korun. „Od reformy jsme především očekávali, že povede k jednoduššímu zavádění nových generických léků na český trh. Tato očekávání se zatím nenaplnila,“ říká mluvčí Zentivy Věra Kudynová.

Julínek rozzlobil Zentivu tím, že české pojišťovny teď podle zákona přispívají na léky jen tolik jako v nejlevnější zemi unie. Pojišťovny během pár měsíců sníží úhrady některých léků o desítky procent. Zentiva tak bude pod tlakem, aby zlevnila a snížila zisky. Když to neudělá, bude stejně jako další výrobci léků spoluzodpovědná za to, že pacienti doplácejí víc.

Ministerstvo zdravotnictví považuje výtky Zentivy za nepatřičné. „Je skandální, aby Zentiva strašila chronicky nemocné, že pro ně budou léky méně dostupné,“ zlobí se Julínkův mluvčí Tomáš Cikrt.

Rozčarování Zentivy přichází v době, kdy jí v Česku klesají tržby a proti loňsku i cena akcií. Jedním z důvodů je další Julínkův krok: poplatky, kvůli nimž spotřeba léků klesá.

„V České republice se tržby podle našich předpokladů dostaly pod tlak v důsledku povinných poplatků za lékařské prohlídky a recepty zavedených počátkem roku,“ potvrdil nedávno generální ředitel firmy Jiří Michal.

Toho, že Julínkova politika Zentivě spíš škodí než pomáhá, si všimli i ti, kdo sledují vývoj na burze. „Ministerstvo podporuje spíše originální léky než generika, které vyrábí Zentiva,“ potvrzuje analytik Karel Potměšil ze společnosti Cyrrus.

Pravdou je, že Julínkovi sponzoři z řad velkých výrobců originálních léků, mezi které patří Roche, Pfizer nebo Novartis, jsou na rozdíl od Zentivy s reformou lékové politiky vcelku spokojení. Julínkova reforma totiž výrazně zvýšila dostupnost drahých originálních léků, které vyrábějí právě velké zahraniční firmy.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Hospodářských novin iHNED nebo ZDE.

Petra Vašek, Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!