Přejít na obsah

Zentiva pomohla Julínkovi. Teď ho kritizuje

zpět
17.6.2008

Ještě v roce 2005 patřila největší česká farmaceutická firma Zentiva k nejštědřejším sponzorům sdružení Reforma zdravotnictví, v jehož vedení tehdy seděl ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Dnes je vše jinak. Zentiva, která vyrábí levnější kopie originálních léků, je jedním z nejtvrdších kritiků Julínkovy reformy lékové politiky...

Firma dala Julínkovu sdružení na vypracování reformy 150 tisíc korun. „Od reformy jsme především očekávali, že povede k jednoduššímu zavádění nových generických léků na český trh. Tato očekávání se zatím nenaplnila,“ říká mluvčí Zentivy Věra Kudynová.

Julínek rozzlobil Zentivu tím, že české pojišťovny teď podle zákona přispívají na léky jen tolik jako v nejlevnější zemi unie. Pojišťovny během pár měsíců sníží úhrady některých léků o desítky procent. Zentiva tak bude pod tlakem, aby zlevnila a snížila zisky. Když to neudělá, bude stejně jako další výrobci léků spoluzodpovědná za to, že pacienti doplácejí víc.

Ministerstvo zdravotnictví považuje výtky Zentivy za nepatřičné. „Je skandální, aby Zentiva strašila chronicky nemocné, že pro ně budou léky méně dostupné,“ zlobí se Julínkův mluvčí Tomáš Cikrt.

Rozčarování Zentivy přichází v době, kdy jí v Česku klesají tržby a proti loňsku i cena akcií. Jedním z důvodů je další Julínkův krok: poplatky, kvůli nimž spotřeba léků klesá.

„V České republice se tržby podle našich předpokladů dostaly pod tlak v důsledku povinných poplatků za lékařské prohlídky a recepty zavedených počátkem roku,“ potvrdil nedávno generální ředitel firmy Jiří Michal.

Toho, že Julínkova politika Zentivě spíš škodí než pomáhá, si všimli i ti, kdo sledují vývoj na burze. „Ministerstvo podporuje spíše originální léky než generika, které vyrábí Zentiva,“ potvrzuje analytik Karel Potměšil ze společnosti Cyrrus.

Pravdou je, že Julínkovi sponzoři z řad velkých výrobců originálních léků, mezi které patří Roche, Pfizer nebo Novartis, jsou na rozdíl od Zentivy s reformou lékové politiky vcelku spokojení. Julínkova reforma totiž výrazně zvýšila dostupnost drahých originálních léků, které vyrábějí právě velké zahraniční firmy.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Hospodářských novin iHNED nebo ZDE.

Petra Vašek, Hospodářské noviny


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Hospodářské noviny

Komentovat článek: Zentiva pomohla Julínkovi. Teď ho kritizuje

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Zentiva pomohla Julínkovi. Teď ho kritizuje

Komentáře

dalších 12 komentářů
Martin Vedral Re:Re:Re:Soudruh Julínek je korupčník  | 18. 06. 2008 07:24

Ano.

Talk Re:Re:Soudruh Julínek je korupčník  | 18. 06. 2008 07:04

Rath je korump taktéž.Ona Julínkova organizace,jako non profit pro reformu,která je financována i farmafirmou,které se jen tak náhodou vystupování dr.Julínka jako ministra zdravotnictví hodí...To je, dle mého,velmi špatné.A,už jsem to říkal,onu organizaci mají pod palcem dále Hroboň,Macháček,kteří,jen tak náhodou zakládají firmy ve zdravotnictví,kterým se jen tak náhodou bude reforma velmi hodit.Tak jestli toto je reforma...A Ráthem ,prosím,neoperujme,jen ten,který se dá nachytat,vstoupí na téma kritika Rátha.Je to stejný princip jako Julínek.Co je příčinou?Nedostatečná historická tradice demokracie-devastace Němci a komunisty(transformovali se nám dle schopností a dravosti do doprava i doleva,byť na to duchem nemají) a prostituce lékařského stavu(když si všimneme nás).Jinak doporučuji se začít dívat na dění z pohledu nás takto:Reforma ,nereforma,primární je postavení lékaře,jeho profit profesní i finanční(i naopak).Takže,když pomineme diskutabilní přínos pro voleiče(reformy),pro mě,jako lékaře, se jeví budoucí spektakulum jako devastující.Zatím pěkný den.

Martin Vedral Re:Soudruh Julínek je korupčník  | 17. 06. 2008 18:09

A kde, prosímpěkně, ta firma potvrdila korumpování Julínka? Četl jsem něco jiného. Snad že přispěla 150.000,- Kč na jakési sdružení "Reforma zdravotnictví". Je to identické, jako když farmafirmy přispívaly na "Klub Da Vinci" založený Davidem Rathem, jehož posláním bylo kultivovat českou politickou scénu.... To také byla korupce? :-)

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné