Zentiva převezme tureckou firmu EGP

Titulní obrázek

Farmaceutická společnost Zentiva získá tříčtvrtinový podíl v turecké firmě EGP, za který zaplatí 460 milionů eur. Podle generálního ředitele Jiřího Michala to představuje největší podíl v jiném podniku, který dosud Zentiva získala…

Farmaceutická společnost Zentiva získá tříčtvrtinový podíl v turecké firmě Eczacibaşi Generic Pharmaceuticals (EGP), za který zaplatí 460 milionů eur (zhruba 12,9 miliardy korun).

ČTK to sdělila mluvčí Zentivy Věra Kudynová s tím, že prodávající společnost EIS Eczacibaşi Ilaç Sanayi si ponechá v tureckém podniku čtvrtinu, na který bude mít Zentiva po dvou letech předkupní právo.

Podle generálního ředitele Jiřího Michala to představuje největší podíl v jiném podniku, který dosud Zentiva získala. „Akvizice společnosti Eczacibaşi Generic Pharmaceuticals je v souladu se strategií, kterou jsme vyhlásili v době primární emise akcií v roce 2004, jejímž cílem je expanze na další klíčové trhy střední a východní Evropy,“ řekl Michal.

Tržby společnosti EGP činily v loňském roce 362,3 milionu tureckých lir (200,9 milionu eur) a Zentiva se po převzetí podílu stane třetí největší generickou společností v Turecku.

O akcie EGP byl podle generálního ředitele turecké společnosti Erdala Karamercana velký zájem. „Posoudili jsme všechny nabídky a rozhodli se pro partnera Zentiva N.V. Věříme, že tento obchod bude vysoce přínosný pro zúčastněné společnosti, turecký farmaceutický trh, tureckou ekonomiku a pro naše globalizační nasazení,“ uvedl.

Bulent Eczacibasi, předseda představenstva skupiny Eczacibaşi, se připojí do představenstva Zentivy N.V. Manažerský tým, který vedou Erdal Karamercan a Sedat Birol, setrvá v představenstvu společnosti EGP, která se v budoucnu bude jmenovat Eczacibasi – Zentiva. Předpokládá se také, že transakce letos Zentivě zvýší hotovostní zisk na akcii.

Zentiva je největším výrobcem léků v Česku a čtvrtým největším výrobcem léků ve východní Evropě. Holding měl v roce 2005 čistý zisk 1,877 miliardy korun. Tržby byly 11,84 miliardy korun.

Minulý týden Zentiva ohlásila vstup na maďarský farmaceutický trh převzetím některých generických léků a dalších provozních aktiv společnosti Sanofi-Aventis. Maďarská dceřiná společnost Zentivy převezme celkem 23 léčivých přípravků, které v roce 2006 měly objem prodeje ve výši přibližně 11 milionů eur (308 milionu korun).

Skupina Zentiva zaměstnává více než 4000 lidí a vyrábí přes 250 léčivých přípravků. Zhruba 25procentní majetkový podíl drží Sanofi-Aventis. Česká pojišťovna a spřízněné osoby vlastní 12,3 procenta, management a zaměstnanci Zentivy mají 6,4procentní majetkový podíl a zbytek patří ostatním institucionálním a soukromým investorům.

ČTK

Zentiva převezme tureckou firmu EGP
Ohodnoťte tento článek!