Ženy stíhány za obchodování s dětmi

Za trestný čin obchodování s dětmi jsou již od dubna stíhány žena z Ukrajiny a tehdejší porodní asistentka, která jí měla sehnat zájemce o obě novorozeňata…

PRAHA – Právu to ve čtvrtek potvrdila tisková mluvčí úřadu vyšetřování Soňa Jindráková. „Probíhají výslechy, čeká se na znalecký posudek na DNA a právní pomoc z Řecka,“ uvedla. První dítě Ukrajinka porodila v roce 1998. Zdravotní sestra jí podle obvinění sehnala Řeka, který potvrdil, že je otcem novorozeného chlapečka a odvezl jej do vlasti. Matka podle policie dostala 800 dolarů. Letos se ženě narodila holčička, které měla zdravotní sestra najít domov u rodiny z Prahy 4. Ukrajinka prý dostala 46 tisíc korun. „Zdravotní sestra již na gynekologické a porodnické klinice pražské Fakultní nemocnice Motol nepracuje. Až do vyřešení případu byla přeložena na jiné pracoviště a po vyšetření bude její případ znovu posouzen,“ sdělila Právu ve čtvrtek Eva Jurinová, mluvčí nemocnice. Podle ní vedení nemocnice „naprosto vylučuje, že by na její půdě docházelo k jakýmkoli manipulacím s osobními materiály pacientek a novorozenců, stejně tak k další činnosti, která by umožňovala nelegální postup při osvojování dětí.“ Uvedla, že v nemocnici je zcela vyloučeno měnit identitu rodiček, jiných pacientek a dětí zde narozených. Prodej dětí nevylučuje ministr zdravotnictví Bohumil Fišer, ale sám nezná na území republiky konkrétní případ. „Je to protizákonné, ale může se to stát na celém světě stejně tak, jako se na celém světě krade,“ řekl Právu ve čtvrtek. Na dotaz, zda by takovým případům nepomohly třeba anonymní porody, kdy žena by v porodnici mohla porodit dítě bez udání svého jména, jak to prosazuje jeho stranická kolegyně, poslankyně Jana Volfová, ministr řekl: „Anonymní porody v sousedních zemích nejsou. Kdybychom je zavedli, riskujeme, že se staneme porodnicí východní Evropy, protože anonymní porod je porod zadarmo.“ „Toto je tragická situace. Je jasné, že v životě se takové věci stávají. Jsou naštěstí ojedinělé. Je dobře, že to policie odhalila, je dobře, že to šetří. A jsem přesvědčen, že v rámci sociálněprávní ochrany dětí pro tyto děti najdeme rozumné řešení,“ řekl ve čtvrtek Právu ministr práce a sociálních věcí Vladimír Špidla.

Nemocnice: děti neprodáváme

Porodníci ale i ředitelé nemocnic, s nimiž Právo ve čtvrtek mluvilo, vyloučili, že v jejich zařízení by se mohly dít čachry s dětmi. „My děti neprodáváme,“ řekla rázně ředitelka pražské nemocnice Královské Vinohrady Marie Alušíková. Podle ní počet porodů u nich je poměrně nízký a „personál, který je kolem toho, je dostatečný k tomu, aby vše uhlídal“. „V naší nemocnici prodej dětí určitě možný není. Vše je naprosto přesně a velmi přísně kontrolováno,“ řekl Martin Holcát, ředitel Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

(ajo, per, hčk), Právo, 19.10.2001

Ohodnoťte tento článek!