Zhruba měsíc budou pacienti za něco platit víc, než se trh ustálí

Zhruba měsíc budou platit pacienti za některé léky víc, než by platili, kdyby na nich nechtěly farmaceutické firmy vydělat. Pak výrobci ceny sníží, protože nebudou chtít ztratit místo na trhu. Je o tom přesvědčen ministr zdravotnictví David Rath. Také mluvčí České lékárnické komory Jan Horáček soudí, že do měsíce se situace na trhu s léky ustálí…

Zásadní změny v cenách léčiv nastaly ode dneška díky novému systému marží. Další novinkou jsou i změny ve výši úhrad od zdravotních pojišťoven. Z rozdílu ceny a úhrady vychází doplatek pacienta.

Rath novinářům řekl, že tak velké přecenění nebylo v Česku nikdy. Dosud se vždy ve vyhlášce měnily ceny jen některých léků, třeba 200 nebo 500 z 8000 přípravků na trhu, k dnešku se ale měnily ceny všech preparátů, protože se měnily marže.

„Chtěl bych zdůraznit, že průměrná marže klesla, dosud byla 29 procent plošně, dnes je průměrná marže 28 procent, od 33 procent na levné léky až po deset procent na ty nejdražší,“ uvedl.

Podle ministra některé firmy se již situaci přizpůsobily, některé mu sdělily, že měsíc počkají a teprve pak podle spotřeby svých produktů zareagují. „Některé už slíbily, že doplatky nebudou, jiné naopak řekly, že doplatky zůstanou,“ řekl.

Rath je přesvědčen, že žádná firma nestáhne své přípravky z trhu. „Nikdo nestáhl lék z trhu, to jejich zástupci říkají vždy, ale nestáhli nikdy nic, možná kalhoty,“ popíchl firmy ministr.

Podle Horáčka, který provozuje lékárnu v pražských Holešovicích, stouply ode dneška výrazně doplatky u léků na hubnutí. Jako příklad jmenoval přípravek Xenical. „Tam jsem měl ještě včera doplatek 450 korun a dnes tam mám doplatek 1200 korun,“ řekl Horáček ČTK. Další přípravek na hubnutí byl ještě v pondělí bez doplatku a dnes si pacient připlatí téměř 400 korun, pokračoval ve výčtu lékárník.

Změna úhrady této skupiny léků podle něj sleduje dva cíle. „Za prvé, aby se zbytečně nepředepisovaly, za druhé, aby se vyvinul tlak na firmy, aby snížily ceny,“ řekl. Připustil, že tuto změnu mohou výrazněji pocítit například nemocní cukrovkou, kteří potřebují rychle zhubnout. „To jsou ale trochu okrajové případy,“ dodal.

Ministr poukázal na to, že lékárníci neprávem „bědovali posledních 14 dní a poukazovali na to zlé ministerstvo“, protože dnešek ukázal, že v lékárnách je klid. Lékárníci jsou naopak spokojeni, protože si více vydělají.

Podle Ratha se nemusejí ničeho obávat ani občané. „Už dnes se ukazuje, že obavy byly v 99,9 procent liché,“ řekl a dodal, že tu desetinu si nechává na firmy, které možná budou na vyšších cenách trvat, což zvýší i doplatky pacientů.

Výše úhrady od pojišťovny se měnila k dnešku u 6700 přípravků. U velkého množství stoupl doplatek jen o 20 až 30 korun. Když však pacient užívá více léků, může v lékárně nechat na doplatcích i stokorunu.

Například u běžného balení léku proti bolesti Ibalgin stoupl doplatek z 6,50 korun na 25 korun. Přitom cena tohoto léku ve volném prodeji vzrostla o korunu, z 39 na 40 korun.

Horáček předpokládá, že do měsíce výrobci léků ceny o něco sníží a doplatky klesnou. Přesto ale odhaduje, že ve výsledku zvýší nová úhradová vyhláška spoluúčast pacienta asi o 15 procent.

ČTK

Zhruba měsíc budou pacienti za něco platit víc, než se trh ustálí
Ohodnoťte tento článek!