Přejít na obsah

Zhruba milion lidí v ČR má nemocné ledviny

zpět
9.11.2015
Dialýza Šumperk.
zvětšitDialýza Šumperk.
Autor: archiv Agel

Dialýza Šumperk. | Autor: archiv Agel

 

Zhruba milion lidí v Česku má nemocné ledviny. Přibližně 10.000 potřebuje náhradu jejich funkce, z nich asi třetina má transplantovanou ledvinu a dvě třetiny potřebují přístrojovou náhradu funkce ledvin, dialýzu.

ČTK to řekl primář hemodialyzačního střediska NephroCare v Praze-Krči Petr Táborský. Připomněl, že pokud by se činnost ledvin zastavila, je pacient ohrožený na životě.

Onemocnění ledvin se řadí vedle infarktu či mrtvice k civilizačním nemocem. Tyto „nemoci z blahobytu“ způsobuje kaloricky bohatá strava, často průmyslově vyráběná a přesolená, nadmíra alkoholu a nezdravý životní styl, spojený s nedostatkem pohybu a stresem. To vše poškozuje cévy, a tedy i ledviny, jejichž funkce jsou na bohatém cévním zásobení závislé.

Když se drobné cévky v ledvinách začnou zužovat a krev do ledvin nemůže proudit, snižuje se filtrace krve. Tím je ledvina jako hlavní čistička tělesných odpadů postupně vyřazena z provozu a zplodiny metabolismu se začnou v těle hromadit.

„V souvislosti s nárůstem civilizačních onemocnění trpí chronickým onemocněním ledvin každý desátý občan ČR, po pětasedmdesátce již každý druhý. U jednoho procenta chronické onemocnění ledvin dospěje až do úplného selhání ledvin, kdy je potřeba dialýza či transplantace,“ shrnul lékař. Ve většině případů, kdy ledviny poškozuje cukrovka, obezita či vysoký tlak, klesají ledvinné funkce postupně.

Podle loňského průzkumu se dostane na dialýzu téměř polovina nemocných „rovnou z ulice“. Znamená to, že do té doby o nemoci nevěděli a neléčili se. Důvod vidí Táborský v tom, že lidé nechodí na prevenci. „Preventivní prohlídky u svého praktického lékaře by neměli vynechávat zejména nemocní se zvýšeným rizikem selhání ledvin, jako jsou diabetici, lidé s vysokým tlakem a lidé nad 60 let,“ zdůraznil lékař.

Pro dobré zdraví ledvin doporučil udržovat si správnou tělesnou hmotnost, mít pravidelný pitný režim, nekouřit a mít dostatek pohybu. Alkohol si může v přiměřené míře dopřát pouze zdravý člověk.


Komentovat článek: Zhruba milion lidí v ČR má nemocné ledviny

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné