Přejít na obsah

Žitníková: Očekáváme „horký“ prosinec

zpět
1.12.2010
lékař, stetoskop
zvětšitlékař, stetoskopZdroj: www.dailypress.com

lékař, stetoskop | Zdroj: www.dailypress.com

 

Do čela Odborového svaz zdravotnictví a sociální péče byla na nedávném sjezdu zvolena Dagmar Žitníková. Pro Zdraví.Euro.cz uplynulý sjezd hodnotila a upozornila na jeho důležité momenty.

Jak byste zhodnotila uplynulý sjezd?

Velmi pozitivně. Náš sjezd byl setkáním lidí, kteří jsou orientovaní, vědí,
co chtějí, co budou prosazovat a čím nesouhlasí.

Došlo k nějakým závažnějším rozhodnutím?

V oblasti našeho směřování pro příští 4 roky jsme přijali usnesení, která se dotýkají odměňování, zákoníku práce, důchodové reformy a fungování zdravotnictví a sociálních služeb jako celku. K odměňování - delegáti VI. sjezdu odmítli zásadní změny v odměňování pracovníků ve zdravotnictví a v sociálních službách, které schválila Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR. Požadujeme zachovat stávající systém a podmínky pro poskytování platů zaměstnanců ve veřejných službách a správě. Vyzvali jsme Vládu ČR k okamžitému návratu ke standardnímu sociálnímu dialogu a k řešení odměňování pracovníků ve zdravotnictví a v sociálních službách komplexně. K zákoníku práce bylo přijato usnesení, které odmítá liberalizaci pracovního práva. Stran důchodové reformy budeme prosazovat reformu spravedlivou, která nepoškodí zaměstnance. Poslední závažné usnesení, které sjezd přijal, požaduje prosazovat zdravotnictví a sociální služby jako služby ve veřejném zájmu s tím, že odmítáme další privatizaci těchto služeb.

Kdo byl zvolen na posty místopředsedů?

Tým vedení odborového svazu se bude skládat z předsedy a dvou místopředsedů.
Post místopředsedkyně s převahou obhájila Ing. Ivana Břeňková, která se na odborovém svazu zabývá především odměňováním a situací ve zdravotnictví obecně. Dalším místopředsedou delegáti VI. sjezdu zvolili Mgr. Ladislava Kucharského, který pracoval v aparátu svazu na vzdělávání a příhraničních projektech.

Ministr Heger Vám údajně slíbil ústupky ve dvou oblastech, mohla byste uvést, v kterých? Co přineslo jednání s ním?

Na sjezdu se pan ministr se vyjádřil, že v případě jednání o platech nemá problém s tím, aby se do nařízení vlády dostaly podmínky pro stanovení pásmového odměňování. Mimo sjezd proběhlo jednání tripartity na jejímž programu byla novela zákona o veřejném zdravotním pojištění. V tomto případě pan ministr uznal, že se nejedná o technickou novelu nevýznamného zákona, ale o jeden ze zásadních zásahů do hrazené péče. Zde nám pan ministr spolu s dalšími členy vlády přislíbil, že k návrhu proběhne řádné vypořádání připomínek a že se k novele zákona znovu sejdeme. K navrhované změně mají odbory mnoho výhrad a to jak filosofických tak věcných. V kostce se dá říci, že principielně nesouhlasíme, s tím aby se zdravotní péče poskytovala podle toho, kdo má jaké finanční prostředky. Zdravotnictví má být podle nás dostupné, kvalitní a má odpovídat vědeckým poznatkům 21. století. Novela má podle nás i mnoho chyb právních a není vyřešená ani z ekonomického hlediska. V posledním případě stále upozorňujeme na nutnost posuzovat výdaje komplexně ze všech systémů. Požadujeme, aby se z kontextu nevytrhovalo jen zdravotnictví, ale aby se při novele zhodnotily i systémy sociální.

Jak budou vypadat prosincové protesty?

Ve středu 8. prosince proběhne ve většině nemocnic stávka. Mimo samotnou stávku se v mnoha městech sejdou odboráři, zaměstnanci a naši sympatizanti na protestních mítincích. Hasiči a policisté mimo to plánují další akce, které náš svaz podpoří. I přes mrazivou předpověď očekáváme „horký“ prosinec.

Rozhovor s Dagmar Žitníkovou o předsednické pozici a plánech do budoucna čtěte na Zdraví.Euro.cz zítra.


Klíčová slova

Autoři

Michaela Svobodová, www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: Žitníková: Očekáváme „horký“ prosinec

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Žitníková: Očekáváme „horký“ prosinec

Komentáře

1 komentář
Bohumír Šimek Nechápu smysl vašich protestů  | 1. 12. 2010 18:31

Odborářské hnutí má smysl jen ve vyjednávání výše finančního ohodnocení v jednotlivých nemocnicích. To neděláte. Aspoň to podle ubohých platů lékařů a sester není vidět! *** A tak jsme bez vás stávkovali bez efektu, manifestovali bez efektu, nyní připravujeme hromadné rozvázání pracovního poměru opět bez vás. To konečně bude mít smysl. Pokud se nemýlím, tak toto jediné smysluplné nepodporujete. *** Naopak mám obavu, že se stavíte proti racionální reformě zdravotnictví, i když zatím to, co nám politici překládali, trvá na zachování netansparentního veřejnoprávního pseudopojištění místo skutečného pojištění u skutečných pojišťoven.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné