Přejít na obsah

Zlínská klinika chce otevřít diskusi o náhradním mateřství

zpět
4.6.2009

Klinika se této diskutované pomoci neplodným párům, které touží po vlastním dítěti, věnuje šestým rokem a jako jediné zařízení v zemi se k tomu otevřeně hlásí. Tématu se proto bude věnovat sympózium pořádané v pátek 5. června v pražském Kongresovém centru...

Zlínská Klinika reprodukční medicíny a gynekologie chce otevřít diskusi o problematice takzvaného náhradního mateřství. Klinika se této diskutované pomoci neplodným párům, které touží po vlastním dítěti, věnuje šestým rokem a jako jediné zařízení v zemi se k tomu otevřeně hlásí.

Tématu se proto bude věnovat sympózium pořádané v pátek 5. června v pražském Kongresovém centru. Novinářům to řekl ředitel kliniky David Rumpík.

Náhradní těhotenství je metoda, kdy místo biologické matky dítě nosí a porodí náhradní rodička. Uchylují se k němu ženy, pro které je to poslední způsob, jak vlastní dítě počít. „Mohou počít potomka, který je z jejich vlastních buněk, z jejich vlastních vajíček a ze spermií jejich manžela, pouze ho donosí jiná žena,“ vysvětlil Rumpík.

V České republice na rozdíl od některých evropských zemí náhradní mateřství žádná právní norma nezakazuje ani nepovoluje. Některé kliniky je sice provádějí, většina z nich to ale tají. „Těch pacientek není moc, jsou to ojedinělé případy. Ale i tak bychom chtěli, aby ta technika byla legální a aby se o ní otevřeně mluvilo,“ vysvětlil ředitel.

Cílem sympózia by mělo být stanovení odborné metodiky, která v rámci platných právních norem určí, ve kterých případech je možné tuto netradiční formu umělého oplodnění využít. Upozornit by mělo rovněž na možná právní rizika. Podle současného zákona o rodině je totiž matkou dítěte žena, která je porodí. Aby se tedy dostalo k biologickým rodičům, musí se jej náhradní matka po porodu vzdát.

Na zlínskou kliniku se dosud s touto metodou obrátilo 11 párů. Dvěma z nich se už dítě narodilo, čtyři náhradní matky je nyní čekají. Zbývající zatím neotěhotněly.

„Pokud přijde pár, který si najde náhradní matku, má medicínské indikace a projde naší etickou komisí, tak ten výkon jsme schopni provést,“ vysvětlil ředitel. Doplnil, že klinika za něj nepřijímá žádné peníze, současně ale nepomůže s hledáním náhradních maminek. Brání se tak totiž možnému nařčení, že se snaží s dětmi obchodovat.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Zlínská klinika chce otevřít diskusi o…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Zlínská klinika chce otevřít diskusi o…

Komentáře

1 komentář
Levap Olhásov Hm...  | 4. 06. 2009 21:54

Docela by mě zajímalo, podle jakých kritérií se rozhoduje ta etická komise. Osobně proti tzv. náhradnímu mateřství nejsem, ale otevírá se tam na etické a morální úrovni mnoho nevyřešených otázek. Dítě není výrobek, i v děloze potřebuje lásku, péči a pohlazení, potřebuje aby na něj matka mluvila a věnovala mu pozornost, těšila se na něj. O zdravém životním stylu nemluvě. Bude se mu věnovat dělnice, která bude chtít s minimální investicí co nejdříve vyrobit křičící shluk buněk, který po výstupní kontrole odevzdá zákazníkovi? Je to složité.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné