Zlínská nemocnice ke konci února prohloubila ztrátu na 17 mil. Kč

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně byla na konci letošního února ve ztrátě téměř 17 milionů korun. Bylo to způsobeno meziročním nárůstem cen některých léků, více vydala také na osobní náklady. Loni ke konci února byla zlínská nemocnice ve ztrátě 6,5 milionu korun.

Zlínská nemocnice má problémy s hospodařením dlouhodobě, krajská rada na konci února odvolala její představenstvo a novým předsedou představenstva jmenovala ředitele lázní Karlova Studánka Radomíra Maráčka. Své funkce se ujme v květnu. Do té doby nemocnici vedou coby krizoví manažeři předseda představenstva Uherskohradišťské nemocnice Petr Sládek a jeho ekonomický náměstek Vlastimil Vajdák.

„Potom, co nastoupil do Baťovy nemocnice krizový management, byly okamžitě stornovány zaúčtované dohadné položky. Otevřeli jsme nová jednání s pojišťovnami, která budou ukončena v polovině května. Už teď se ukazuje, že ztráta v krajské nemocnici může být až dvojnásobná, než vidíme teď,“ uvedl hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL).

Loni hospodařila zlínská nemocnice podle předběžných výsledků se ziskem 122.000 korun, předloni vykázala zisk asi 8,5 milionu korun, podobně na tom byla i v roce 2014. Před přijetím nové úhradové vyhlášky ale hospodařila výrazně hůře, v roce 2013 skončila ve ztrátě přes 190 milionů Kč.

Ostatní tři krajské nemocnice hospodařily letos na konci února se ziskem. Kroměřížská nemocnice vykázala zisk před zdaněním přes tři miliony korun, Uherskohradišťská nemocnice 12,7 milionu korun a Vsetínská nemocnice víc než čtyři miliony korun.

„Dohromady tak krajem vlastněné nemocnice ke konci února hospodařily s přebytkem 2,972 milionu korun. Jejich celkový čistý obrat dosáhnul 778,793 milionu korun,“ uvedl Čunek.

Kraj chce podle hejtmana vytvořit jedno představenstvo pro všechny krajské nemocnice, předsedou bude Maráček. Čunek si od jednoho představenstva slibuje větší propojení a spolupráci nemocnic a srovnatelnou péči o pacienty v každé z nich. Kraj chce také udělat nový generel zdravotnictví, vedle aktuálních investic se nyní na několik měsíců zastaví příprava těch dalších.

Ohodnoťte tento článek!