Zlínská nemocnice koupila 14 přístrojů za 62 mil. Kč

Zlínská Krajská nemocnice T. Bati (KNTB) koupila 14 nových přístrojů za více než 62 milionů korun. Pořídila CT přístroj, modernizaci angiolinky, rentgenové přístroje a sterilizátory. Přístroje zlepší diagnostiku, zkrátí objednací doby, sníží náklady spojené s vyšetřením pacientů, sdělila ČTK mluvčí nemocnice Karla Havlíková.

V nemocnici je přes 800 akutních lůžek, za rok KNTB hospitalizuje přes 40.000 lidí.

„Cílem je poskytnout pacientům kvalitní a dostupnou zdravotnickou péči, která je postavena na nejmodernějších medicínských postupech. Výhodou pro pacienty je, že v mnoha případech už nebudou muset dojíždět do spádových nemocnic,“ uvedl ředitel nemocnice Pavel Calábek.

Nový CT přístroj byl nutný zejména kvůli stoupající potřebě tohoto vyšetření, hlavně ze strany onkologického centra. „Zvyšují se také počty na intervenční zákroky pod CT kontrolou a počty akutních pacientů,“ uvedla mluvčí. Nemocnice také modernizovala angiolinku, s jejíž pomocí se bez operace rozšiřují cévy na nohou. Nyní po obnově umožňuje přístroj i zákroky na mozkových tepnách.

„Nový RTG pojízdný přístroj je šetrnější k pacientům a zdravotníci ho denně využívají k jejich vyšetření na lůžku. RTG pojízdný s C-ramenem je zase nezbytný pro traumatologické a neurochirurgické sály,“ uvedla mluvčí k dalším přístrojům.

Přibylo také devět parních sterilizátorů. „Stávající jsou provozovány zhruba 15 let, což má za následek častější opravy. Obnovou bude zajištěn plynulejší a bezpečný chod nejen sterilizačního pracoviště, ale hlavně operačních sálů, které jsou na sterilizaci přímo závislé,“ uvedl ředitel. Budova 23 s chirurgickými obory má také novou úpravnu vody pro sterilizaci a informační systém pro sterilizaci.

Nemocnice získala na nákup dotaci ministerstva zdravotnictví 50 milionů korun, zbytek zaplatila sama. Nemocnice v dřívějších letech hospodařila se ztrátou, loni a předloni však byla v zisku, loni činil přes osm milionů korun. Situace se zlepšila díky lepší úhradové vyhlášce. Letos na konci dubna vykázala ztrátu 9,8 milionu korun, podle vedení kraje to bylo tím, že vzrostly náklady na léky specializovaných center, které v nemocnici fungují a pojišťovny to do té doby nezohlednily.

Ohodnoťte tento článek!