Zlínská nemocnice má dermatoskop k přesnější diagnostice znamének

Nemocnice T. Bati

Lékaři kožního oddělení Krajské nemocnice T. Bati (KNTB) ve Zlíně začali používat nový digitální dermatoskop s celotělovým skenerem. Zařízení slouží k přesnější diagnostice mateřských znamének nebo zhoubného melanomu kůže. Zlínská nemocnice je první mezi krajskými a fakultními nemocnicemi na Moravě, která přístroj za téměř jeden milion korun zakoupila, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí nemocnice Dana Lipovská.

Přístroj dokáže nález zvětšit až stokrát a umožní jeho detailní analýzu. Celotělový skener pomocí dvou kamer nasnímá během jedné minuty celé tělo pacienta. „Celotělové vyšetření má význam především u osob s mnohočetnými a rizikovými mateřskými znaménky. Dokáže barevně označit mezi desítkami jiných znamének pravě ta, která se od minulého vyšetření změnila nebo která vznikla nově,“ uvedla primářka kožního oddělení Hana Tomková.

„Snímky pigmentových lézí nasnímané při prvním a kontrolním vyšetření v určitém časovém odstupu je potom možné zobrazit nejen vedle sebe, ale také je překrýt a zjistit přesně, ve kterých částech došlo ke změnám velikosti, okrajů či barvy. To přispívá k časné diagnostice melanomu,“ uvedla primářka. Nálezy je možné sledovat z více ambulancí a obrazy ukládat na síťovém úložišti.

Vyšetření digitálním dermatoskopem dělají odborníci v nemocnici na doporučení kožního lékaře, poté je hrazeno zdravotními pojišťovnami. „K celotělovému vyšetření se však mohou objednat i pacienti, kteří si chtějí nechat vyšetřit znaménka preventivně na vlastní žádost. V takovém případě zaplatí 500 korun a následně mohou peníze získat zpět od svých zdravotních pojišťoven v rámci programů onkologické prevence,“ uvedla mluvčí.

Kožní oddělení zlínské nemocnice udělalo loni více než 30.000 vyšetření, z nichž lékaři diagnostikovali přes 600 zhoubných kožních nádorů.

Ohodnoťte tento článek!