Zlínská nemocnice má nový přístroj PET/CT, zlepší diagnostiku

CT, MR, magnetická rezonance

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně má nový přístroj PET/CT. Je jediný v kraji, v republice je jich jen deset, pacienti z regionu museli dosud jezdit do Olomouce či Brna, řekl ČTK hejtmanův náměstek Lubomír Nečas.

Jedna z nejmodernějších diagnostických metod se využívá zejména v onkologii ke včasné diagnostice většiny nádorů a jejich metastáz, zjištění jejich recidivy a v plánování léčby. Přístroj stál 51 milionů korun. V provozu bude od příštího týdne, řekl ČTK ředitel nemocnice Pavel Calábek. Vyšetření zrychlí a zlepší diagnostiku.

„PET dokáže zhodnotit metabolické změny, které provázejí nádorový proces. CT dokáže přesně změny zacílit, určit jejich lokalizaci, dodává k tomu ještě podrobnější anatomickou informaci. Pacient, který dřív musel absolvovat vyšetření dvě, dnes zvládá vše v jednom, snižuje se jeho stres,“ uvedl primář oddělení nukleární medicíny Jaromír Bernátek. Přístroj se využívá také v kardiologii, neurologii i psychiatrii.

Pacient dostane nitrožilně takzvaná radiofarmaka, poté jej čeká snímkování „v tunelu“. Pobyt na oddělení trvá hodinu až dvě. V kardiologii lze přístroj využít k prokrvení srdečního svalu a jeho metabolismu, v neurologii se vyšetření využívá při výzkumu epilepsie, v psychiatrii při diagnostice demencí. V radioterapii přístroj dokáže přesněji zobrazit místo nádoru a zvýšit přesnost ozařování.

Zařízení bylo součástí vybavení onkologického centra nemocnice v hodnotě 145 milionů korun, přibyl také lineární urychlovač a magnetická rezonance, přístroje však ještě nejsou v provozu. Nemocnice dostala na přístroje evropskou dotaci, která pokryla 85 procent nákladů, její podmínkou však bylo přístroje získat a instalovat do konce loňského roku. Nemocnice musela kvůli tomu postavit za několik měsíců přístavby, projekt nakonec stihla. Zbytek nákladů zaplatil kraj coby zřizovatel nemocnice.

Onkologické centrum ve Zlíně je jediným pracovištěm se statusem komplexního onkologického centra v kraji. Loni dokončilo druhou etapu modernizace vybavení, při které získala nemocnice 20 přístrojů za téměř 96 milionů korun, 85 procent nákladů pokryla evropská dotace. Předloni však nemocnice přišla o třicetimilionovou dotaci z fondů EU na rekonstrukci a dostavbu budovy dětského oddělení, nestihla zorganizovat výběrové řízení.

Ohodnoťte tento článek!