Zlínská nemocnice opět otevře lůžka v LDN, sestry ale stále chybí

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně opět otevře 16 lůžek v sedmém patře budovy léčebny dlouhodobě nemocných (LDN).

Lůžka byla na začátku února uzavřena kvůli nedostatku personálu. Opět k dispozici budou od pondělí, sdělila mluvčí nemocnice Dana Lipovská. Zlínský kraj na konci února odvolal představenstvo nemocnice, nemocnici nyní vede krizový management v čele s předsedou představenstva Uherskohradišťské nemocnice Petrem Sládkem.

Loni však bylo v nemocnici uzavřeno více lůžek, v polovině srpna byl kvůli nedostatku personálu uzavřen i devátý pavilon s 21 lůžky. „Je to velký problém, protože nelékařský zdravotnický personál na pracovním trhu momentálně chybí. Požádali jsme proto o spolupráci sestry a sanitáře z jiných oddělení nemocnice a díky tomu můžeme znovu otevřít prvních 16 lůžek,“ uvedl Sládek. Nemocnice se podle něj pokusí co nejdříve otevřít také zbylých 21 lůžek.

Opětovné otevření 16 lůžek ocenil primář gerontologického centra zlínské nemocnice Milan Forejtar. „Samozřejmě je to pro nás velmi důležité, znovuotevřením lůžek LDN mimo jiné uvolňujeme kapacitu akutním oddělením, která jsou na nás částečně závislá,“ uvedl primář. Centrum klinické gerontologie má optimálně 166 lůžek. Pokud by všech uzavřených 37 lůžek nefungovalo po celý rok, nemocnice by přišla o 18 milionů korun.

Zlínský kraj vybral za nového předsedu představenstva nemocnice ředitele lázní Karlova Studánka Radomíra Maráčka, do funkce nastoupí v květnu. Zlínská nemocnice podle kraje fungovala špatně ekonomicky i personálně. Krizový management chce podle Sládka co nejrychleji udělat analýzu možných finančních úspor, aby se ekonomika nemocnice stabilizovala.

Kraj chce vytvořit jedno představenstvo pro všechny čtyři krajské nemocnice, jeho předsedou bude právě Maráček, další člen ještě není známý. Kraj si od jednoho představenstva slibuje větší propojení a spolupráci nemocnic a srovnatelnou péči o pacienty v každé z nich.

Zlínská nemocnice loni podle předběžných výsledků hospodařila se ziskem 122.000 korun. Vsetínská nemocnice vykázala zisk po zdanění 13 milionů korun, nemocnice v Kroměříži přes deset milionů korun a Uherskohradišťská nemocnice přes 60 milionů korun.

Ohodnoťte tento článek!