Zlínská nemocnice potřebuje peníze na centrum léčby rakoviny

Zlínská nemocnice usiluje o vystavění speciální relaxační dílny, která by pacientům hospitalizovaným v Baťově krajské nemocnici s onkologickým onemocněním, nahradila chybějící služby psychologa…

Zlín – O vystavění speciální relaxační dílny, která by pacientům hospitalizovaným v Baťově krajské nemocnici s onkologickým onemocněním, nahradila stále chybějící služby psychologa, v současné době nemocnice jedná se zlínským Onko klubem a pražským sdružením Liga proti rakovině.

Právě ta bude v nejbližší době rozhodovat o rozdělení financí, získaných na Květinové sbírce, mezi jednotlivé organizace, jenž o její podporu zažádaly.

Absence psychologa však není jediným problémem, který zlínští onkologové řeší.

„Ačkoliv Baťova nemocnice buduje onkologické centrum a plánuje výstavbu ozařoven, velmi nám chybí lineární urychlovač k efektní léčbě hluboko uložených nádorů. Pacienti z celého kraje musejí za touto terapií dojíždět až do Olomouce nebo Brna. Často se však stává, že ani v Brně nebo Olomouci zlínské pacienty nepřijmou, protože se potýkají s nedostatkem míst,“uvedl primář onkologického oddělení Baťovy krajské nemocnice Milan Kohoutek.

Podle ředitele nemocnice Jaroslava Přehnala vedení koupi lineárního urychlovače plánuje.

„Je to však otázka financí, a těch se nám zatím nedostává,“upřesnil Přehnal. Ročně registrují lékaři ve Zlínském kraji tisíc až dvanáct set nových onkologicky nemocných pacientů.

„Největší nárůst jsme zaznamenali u lidí s kožními nádory. Přibývá také nádorů ledvin a zejména rakoviny tlustého střeva,“upozornil Kohoutek. U žen uvedl jako nejčastější onkologické onemocnění rakovinu prsů, u mužů rakovinu plic.

„Jedním z mála typů těchto onemocnění, která jsou na ústupu, je rakovina žaludku,“doplnil Kohoutek.

Zlínské noviny, 21.05.2003

Ohodnoťte tento článek!