Zlínský kraj chce záchranářům pořídit vozy a techniku za 60 mil.

Zlínský kraj chce zdravotnické záchranné službě pořídit vozy a techniku za 60 milionů korun. Na projekt bude žádat evropské dotace, které by mohly pokrýt 85 procent nákladů, sdělila ČTK mluvčí kraje Renata Janečková.

Projekt počítá se zakoupením 13 sanitek, pět z nich bude terénních. „Jedno vozidlo bude přizpůsobené pro přepravu pacientů s podezřením na vysoce virulentní nákazu a nadměrných pacientů. Vozidla budou vybavena pohonem všech kol, což jim umožní snadnější pohyb v hůře přístupných oblastech kraje,“ uvedla mluvčí.

Záchranáři by měli získat dva náhradní zdroje elektrické energie, dva biovaky, dvě klimatizační jednotky, 28 přístrojů pro nepřímou srdeční masáž a čtyři přístroje pro umělou plicní ventilaci.

„Zlínský kraj je zřizovatelem zdravotnické záchranné služby a už loni v listopadu jsme jim předali do užívání osmnáct nových, moderně vybavených sanitních vozidel. Další vozy by mohly být na cestě díky dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu. Pokud by se tak stalo, budou moci krajští záchranáři nové vozy a většinu techniky začít využívat již v příštím roce,“ uvedl hejtman Stanislav Mišák (ČSSD).

Deset procent nákladů by měl pokrýt kraj, pět procent by mělo jít ze státního rozpočtu.

Ohodnoťte tento článek!