Zlínský kraj koupí sedm sanitek, vozový park již nebude zastaralý

Titulní obrázek

Rada Zlínského kraje schválila nákup dalších sedmi nových vozidel rychlé lékařské pomoci pro Zdravotnickou záchrannou službu Zlínského kraje. Investice si vyžádá přibližně 15 milionů korun. V posledních dvou letech hejtmanství pořídilo celkem 21 nových sanitek…

Napravujeme tak zvěsti o zastaralosti tohoto vozového parku, řekl dnes novinářům hejtman Libor Lukáš.

Ještě na začátku letošního roku byla zhruba jedna třetina sanitek krajské záchranky zastaralá a v nevyhovujícím stavu. Záchranáři mají k dispozici 47 vozů, z nichž 17 bylo starší šesti let, některé dokonce sloužily už 15 let. Přitom podle záchranářů sanitky zastarávají po čtyřech letech. „V současné době máme 32 vozidel do stáří šesti let,“ upozornil hejtman.

Krajský radní za zdravotnictví Bronislav Fuksa dnes ČTK řekl, že v minulosti nebylo výjimkou vyřazení sanitky, kterou záchranáři používali 22 let. „Důležitou součástí je také péče o tyto vozy. Některá stanoviště totiž neměla krytá parkoviště, sanitky stávaly v zimě na sněhu. Součástí nově budovaných výjezdových stanovišť jsou samozřejmostí i garáže,“ upozornil Fuksa.

V letošním roce Zlínský kraj staví nová výjezdová stanoviště v Uherském Brodě a Valašském Meziříčí. V příštím roce počítá se zahájením stavby v Bystřici pod Hostýnem. Hejtmanství předpokládá, že v následujících letech by postavilo stanoviště také v Morkovicích – Slížanech na Kroměřížsku, Luhačovicích na Zlínsku a Uherském Hradišti.

Počty výjezdů záchranářů rok od roku stoupají. Zatímco ještě v roce 2004 dispečeři zaznamenali 33.392 výjezdů, loni to už bylo 40.210.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!