Zlínský kraj zřídí vzdělávací a výcvikové středisko záchranky

Zlínský kraj zřídí ve Zlíně nové krajské vzdělávací a výcvikové středisko zdravotnické záchranné služby. Chystaný projekt počítá s nástavbou stávajícího objektu záchranné služby na zlínském Peroutkově nábřeží a následným vybudováním velkoprostorové výcvikové a školicí místnosti, dále výcvikové místnosti s počítači, pracovny interních a externích lektorů i depozitáře pro výukové a resuscitační modely.

Novinářům to řekl hejtman Stanislav Mišák (ČSSD). Investice si vyžádá 32 milionů korun.

„Stávající školicí střediska, kterými disponují krajští zdravotničtí záchranáři, nejsou dostatečně kapacitně vybavená pro proškolení moderních technik a postupů při poskytování přednemocniční neodkladné péče a první pomoci. Je proto třeba tuto nevyhovující situaci řešit,“ uvedl Mišák.

„Na záchrance je potřeba, aby se lékaři, zdravotníci i řidiči záchranáři neustále školili, protože jsou nové metody, je potřeba, aby si to obnovovali. Bude to sloužit nejen pro ně, ale také pro školení první pomoci pro policisty i hasiče,“ řekl ČTK hejtmanův náměstek Lubomír Nečas (SPO).

V jednotlivých oblastech mají záchranáři k dispozici místnosti pro 20 až 30 lidí, chybějí však prostory pro větší počet lidí. Pro celokrajská školení museli záchranáři využívat komerční objekty.

V novém středisku budou k dispozici i dva nejmodernější modely trenažérů s počítačovým vyhodnocením pro nácvik umělého dýchání a nepřímé masáže srdce. „První z nich, realistický celotělový simulátor novorozence, umožní kvalitní výuku medicínských postupů a zásad při záchraně těch nejmenších pacientů. Součástí bude i software umožňující zpětnou vazbu pro zlepšení kvality výuky,“ uvedla mluvčí kraje Renata Janečková. Model dospělého člověka bude sloužit zejména k nácviku zvládání komplikací při rozšířené resuscitaci.

Kraj chce na projekt získat evropské dotace, které by měly pokrýt 85 procent nákladů, stát by měl platit pět procent, zbytek kraj. Dokončení se předpokládá v polovině roku 2018.

Ohodnoťte tento článek!