Zlínský kraj zúžil dozorčí rady nemocnic, opozici místo nedal

správní rada, dozorčí rada, křesla, zasedací místnost

Radní Zlínského kraje zúžili dozorčí rady ve čtyřech krajských nemocnicích. Počet členů se snížil z 11 na devět. Čtyři místa stejně jako dříve obsadili zaměstnanci nemocnice, jedno odborník na zdravotnictví, čtyři členy delegovaly strany ve vedení kraje, tedy ČSSD, SPOZ a KSČM. Opozice, která dříve byla v dozorčích radách zastoupena, v nich své členy již nemá.

„Důvodem změny bylo snížení nákladů a zvýšení akceschopnosti dozorčí rady,“ řekl novinářům hejtmanův náměstek Lubomír Nečas (SPOZ) zodpovědný za zdravotnictví. Opozice to považuje za porušení demokratických principů a znemožnění veřejné kontroly hospodaření nemocnic. Chce kvůli tomu svolat mimořádné zastupitelstvo.

Usnášeníschopnost dozorčích rad byla podle Nečase občas problematická. „Například v Uherském Hradišti se rada často nesešla, protože nebyla nadpoloviční část členů,“ řekl Nečas. Při menším počtu členů rady to bude snazší. Finanční úspora by měla být v řádu desetitisíců, člen dozorčí rady dostává asi 2000 korun měsíčně. Snížení počtu administrativních pracovníků a úředníků sliboval náměstek Nečas, jak podotkl, již před volbami.

Opozice bude chtít na mimořádném zastupitelstvu, které musí hejtman svolat do 21 dnů od obdržení žádosti, slyšet od členů koalice, jakým způsobem mají realizovat svou kontrolní roli. Bez účasti v dozorčích radách nebude mít opozice nezprostředkované informace. „Těžko pak můžeme zodpovědně hlasovat o záležitostech týkajících se nemocnic,“ řekl novinářům zastupitel Ondřej Benešík (KDU-ČSL).

Podle předsedy zastupitelského klubu Starostů a TOP 09 Petra Gazdíka je to poprvé, co není člen opozice v dozorčích radách nemocnic, porušuje se tím základní rys demokracie. „Obávám se, aby to neznamenalo, že koaliční strany chtějí zdravotnická zařízení využít k černému financování stranických pokladen, jak to barvitě vylíčil ve svém parlamentním vystoupení poslanec David Rath,“ uvedl Gazdík.

Lubomír Nečas protesty opozice chápe, podle něj na to mají opoziční strany právo. „Nikde není dáno, jak mají být složeny dozorčí rady. Zodpovědnost za nemocnice má současné vedení, proto tam chce mít své zastoupení.

Jestli jsme tři politické strany ve vedení kraje, moc míst na opozici v dozorčích radách nezbývá,“ podotkl Nečas, který prý účast zástupců opozice v dozorčích radách podporoval, koalice se však rozhodla jinak. Opoziční strany mají podle něj své členy ve zdravotním výboru, zastupitelé dostávají pravidelně informace o hospodaření nemocnic.

Ohodnoťte tento článek!