Zlínský soud znovu projednává případ vědomého šíření viru HIV

Krajský soud ve Zlíně včera zprostil obžaloby Pavla Sousedíka z Vizovic, podle které měl vědomě šířit vir HIV.

Muži za těžké ublížení na zdraví a šíření nakažlivé lidské nemoci hrozilo 12 let vězení. Čtyřiapadesátiletý Sousedík podle obžaloby jednoho muže virem nakazil a druhého riziku nákazy vystavil. Vinu odmítl,tvrdil, že partnery o své nemoci předem informoval a s nakaženým pohlavní styk vůbec neměl. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce si nechal lhůtu na rozmyšlenou.

Krajský soud svým verdiktem změnil své původní rozhodnutí z února, kdy Sousedíka shledal vinným a poslal ho na osm let do vězení. Vrchní soud v Olomouci v létě rozsudek zrušil a vrátil věc do Zlína, kde soud podle jeho pokynů doplnil dokazování. Podle předsedkyně senátu Ivety Šperlichové se objevily nové skutečnosti, ze kterých vyplývá, že výpověď poškozeného muže nakaženého virem HIV nelze považovat za věrohodnější než výpověď obžalovaného. Právě výpověď poškozeného byla pro obžalobu klíčovým důkazem svědčícím proti Sousedíkovi. V případě muže, který měl být podle žalobce vystaven riziku nákazy, soud rozhodl, že se trestný čin nestal.

Před soudem vypovídal soudní znalec z oboru klinické psychologie. U Sousedíka neshledal výrazné známky psychopatologie, obžalovaný je schopný reprodukovat prožité události. „Nezjistil jsem u něj výrazné sklony k trestnímu jednání,“ řekl znalec. Naopak muž,jehož Sousedík prý nakazil, je podle znalce emočně nestabilní a jeho osobnost vykazuje znaky patologické struktury. Lze proto od něj očekávat zkreslování podávaných informací.

Podle státního zástupce Lea Foltýna nakazil Sousedík v červnu 2013 ve svém bydlišti pětatřicetiletého muže a v říjnu 2014 měl nechráněný pohlavní styk s šestačtyřicetiletým mužem v hotelu v Brně. Druhý z mužů nebyl podle Foltýna nakažen jen shodou šťastných náhod, což nezáleželo na vůli obžalovaného.

Obžalovaný je HIV pozitivní od roku 2005, léčil se i na syfilis. U soudu už dříve řekl, že se HIV nakazil, když poskytoval první pomoc při dopravní nehodě. Vinu na nakažení mladšího z poškozených odmítl, tvrdí, že žádný sex s ním neměl. Nechráněný pohlavní styk s druhým z mužů přiznal s tím, že ho o své nemoci informoval. „Zůstávám při tom, co jsem tvrdil,“ řekl Sousedík při včerejším hlavním líčení.

Sousedík čelí obžalobě i u okresního soudu. Podle policie bral jako komisař, který měl na starost zkoušky odborné způsobilosti žadatelů o zbrojní průkaz, úplatky. Obviněn byl z přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby. Bude-li uznán vinným, hrozí mu v této věci až deset let. Hlavní líčení bylo nařízeno na prosinec.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!