Zlínští lékaři častěji řeší srdeční zánět u mladých lidí

Ve Zlínském kraji přibývá mladých lidí, kteří se léčí se srdečním zánětem. Nárůst pozorují lékaři Krajské nemocnice T. Bati (KNTB) ve Zlíně, kteří vyšetřují pacienty z celého kraje. Za posledních deset let je nárůst u těchto mladých pacientů o 60 procent, řekla novinářům mluvčí nemocnice Dana Lipovská. Zánět nejčastěji způsobuje virová infekce. Z laického pohledu stačí přechodit chřipku nebo jinou virózu, uvedla mluvčí.

Podezření na zánět srdce řeší zlínští kardiologové u tří až čtyř pacientů měsíčně, často bývají postižení mladí lidé. „Jedním z posledních vážných případů byl dokonce šestnáctiletý chlapec,“ uvedla mluvčí.

Srdeční zánět se může projevovat dušností, bolestí na hrudi, snížením výkonnosti nebo poruchami srdečního rytmu. „Léčba se odvíjí od závažnosti a příčiny. Většinou přicházejí do úvahy léky podávané při srdečním selhání, protizánětlivé léky, někdy je nutné podávat kortikosteroidy, lidské imunoglobuliny, při převodních poruchách je nutno zvažovat implantaci kardiostimulátoru či defibrilátoru, u jiných forem mimotělní oběh nebo urgentní transplantaci srdce,“ uvedl primář kardiologického oddělení Zdeněk Coufal.

Vyšetření srdce se dělá pomocí magnetické rezonance, je dlouhé a náročné. „Vyšetření trvá od 50 do 90 minut, záleží na zaměření, pravidelnosti srdeční činnosti, spolupráci pacienta a mnoha dalších faktorech. Vyšetřujeme zároveň s monitorováním EKG a magnetická rezonance se sama synchronizuje tak, aby srdeční pohyby ovlivnily výsledek co nejméně,“ uvedl primář oddělení zobrazovacích metod Jiří Tesař.

Náročné je podle něj i hodnocení snímku. „Vyžaduje dokonalou anatomickou i fyziologickou znalost srdce a jeho činnosti či případných patologií,“ uvedl Tesař. Dříve museli pacienti z kraje kvůli vyšetření jezdit do Olomouce nebo Brna, na výsledky čekali několik týdnů až měsíců. „Od roku 2012, kdy se uskutečnil upgrade magnetické rezonance ve Zlíně, který umožnil tuto diagnostiku, čekají pacienti maximálně 48 hodin,“ uvedla mluvčí.

Ohodnoťte tento článek!