Zlínští lékaři oceněni za novou léčbu zhoubného kožního nádoru

Velký úspěch zaznamenali odborníci z Onkologického centra Baťovy krajské nemocnice ve Zlíně. Lékaři získali na nedávném XVI. Mezinárodním kongresu protinádorové léčby (ICACT) v Paříži jedno ze tří udělených ocenění…

v soutěži nástěnkových sdělení, do níž bylo přihlášeno přes 150 prací z celého světa.

Jedná se o písemné a grafické popsání určité léčebné nebo výzkumné metody. Zlínští lékaři ve spolupráci s onkologickou klinikou Fakultní nemocnice v Olomouci nástěnkovou formou popsali novou metodu podání léku Proleukin, který zvyšuje obranu vlastního organismu proti metastazujícímu malignímu melanomu.

„Jde o kožní zhoubný nádor, který vychází z mateřského znaménka a patří mezi nejagresivnější zhoubná onemocnění. Jako první na světě jsme v Olomouci a Zlíně zkusili aplikovat lék lokálně do místa metastázy. Lék podáváme souběžně s chemoterapií a někdy i radioterapií a v této léčbě jsme velmi úspěšní. Při dosavadní metodě léčby se více než polovina pacientů nedožije jednoho roku od stanovení diagnózy vzdálených metastáz. Při použití námi popsané nové metody víc jak polovina našich pacientů žije více než 40 měsíců, někteří z nich mnoho let, a to při velmi dobré kvalitě života a při převážně ambulantně prováděné léčbě,“ vysvětlil primář onkologického centra BKN Milan Kohoutek.

Lékaři v BKN podle něho zaznamenali u více jak 80 procent takto léčených pacientů výrazný ústup nemoci s dlouhodobým efektem.

Práci na uvedeném způsobu léčby začal primář Kohoutek ještě v době svého působení na onkologické klinice v Olomouci, kde proleukin používají od poloviny devadesátých let minulého století.

„Na této indikaci ve spolupráci s olomouckou klinikou jsem pracoval přes sedm let a práci započatou v Olomouci jsem přenesl do zlínské nemocnice,“ doplnil primář.

Právo

Ohodnoťte tento článek!