Přejít na obsah

Změnu atestací se pokusím prosadit, slíbila Jurásková

zpět
15.3.2010
Daniela Jurásková
zvětšitDaniela JuráskováZdroj: www.mzcr.cz

Daniela Jurásková | Zdroj: www.mzcr.cz

 

Často kritizovaná vyhláška o atestacích by se v budoucnu mohla změnit. Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková přislíbila mladým lékařům, že pokud obdrží návrh úprav, na kterém se shodne celá odborná společnost, pokusí se jej prosadit. Norma by mohla vyjít do dvou měsíců.

Ministryně snahu jednat a změnit kontroverzní vyhlášku vyjádřila na ustavujícím shromáždění občanského sdružení Mladí lékaři (více o sdružení čtěte na Zdraví.Euro.cz zítra).

Ti mimo jiné poukázali na největší problémy a nedostatky v oblasti atestací a zkritizovali neochotu resortu jednat. Ministryně ale přítomné svou reakcí příjemně překvapila. „My se nebráníme jednání. Musíte ale svou kritiku zkonkretizovat, jakmile obdržím dopis s návrhem, na kterém se shodne většina lékařské odborné společnosti, pak začnu jednat,“ reagovala ministryně.

Překvapení zástupci sdružení ji za tato slova poděkovali a vyjádřili naději v pozitivnější vývoj. „Děkujeme Vám, paní ministryně, za tato slova, jste první, kdo je řekl. Náměstkyně Hellerová několikrát v médiích poukázala na to, že vyhláška je naprosto v pořádku a nic se měnit nebude,“ uvedl jeden z členů přípravného výboru Tomáš Kocourek.

Vím, že vyhláška má nedostatky

Ministryně přiznala, že vyhláška má určité nedostatky, o kterých věděla již v době, kdy ji podepisovala. „Když jsem přišla na ministerstvo, vyhláška již byla připravena a v té době bylo lepší ji podepsat, i když jsem věděla, že není ideální,“ uvedla ministryně s tím, že systém rezidenčních míst a tudíž i finanční podpora byly vázány právě na tuto vyhlášku.

Dodala, že i podle ní by měl finanční příspěvek jít za rezidentem a ne být vázán na pracoviště. Taková změna by prý mohla vyřešit kritizovanou nemožnost pohybu mladých lékařů.

„Tvrdím, že by bylo dobře, aby se konečně se změnami začalo, a že můžeme společně neduhy systému zoptimalizovat,“dodala optimisticky Jurásková.

Nízké platy? Nehoráznost, volali lékaři

Vedle hlavní debaty o nedostatcích v systému vzdělávání se mladí lékaři zabývali i dalšími problémy. Ministryně s nimi diskutovala i na téma nízkých platů a neúměrnému pracovnímu zatížení.

Řada mladých lékařů v totiž diskusi uvedla, že jim nemocnice, kde se připravují na atestaci, dává i jen desetinový úvazek. Tomu odpovídá také plat. Pracují ve skutečnosti 8,5 hodiny denně a to pak nemocnice v zápisu také vykáže.

Ministryně na takové příběhy reagovala překvapeným výrazem. „Jedná se o jasné porušení zákoníku práce a vy musíte takové porušení nahlásit. Pan ministr práce a sociálních věcí bude mít práci,“ uvedla Jurásková.

Lékaři sice takovou praxi kritizovali, vzápětí ale dodali, že se pouštět do sporu se zaměstnavatelem nechtějí. „Byla by to pracovní sebevražda a navíc jsme rádi, že jsme vůbec místo v oboru našli,“ uvedla jedna z diskutujících.

Právě nízké platové podmínky a „nelogický“ systém vzdělávání vede lékaře k tomu, aby se poohlíželi po práci v zahraničí. Nejčastěji tak čerství absolventi míří do Německa, kde si za stejnou práci mohou vydělat v přepočtu až 80 tisíc korun čistého.

ČLK: kmenů by mělo být 18

Podle atestační vyhlášky se připravují lékaři první dva roky pětiletého specializačního vzdělávání v některém z deseti „kmenů“, ty ale nezahrnují všechny obory.

Budoucí oční lékař přijde po dvou letech k pacientům, umí ošetřit zlomenou ruku, ale nic z očního lékařství. Měl by provádět 80 procent výkonů sám. Právě tuto skutečnost mladí lékaři kritizovali nejvíce, podle nich jde o zbytečnou ztrátu času.

„Je dobré, že nám ministerstvo věří a že to, co my chceme po cukrovkářích, aby zvládali sami, se učíme dva roky,“ komentoval vyhlášku ironicky Kocourek. Podle ČLK by mělo být vzdělávacích kmenů 18, což by pokrylo všechny specializace.


Komentovat článek: Změnu atestací se pokusím prosadit, slíbila…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Změnu atestací se pokusím prosadit, slíbila…

Komentáře

dalších 60 komentářů
Paleczech Zásadní omyl  | 16. 03. 2010 14:17

Zásadní omyl je, že pacienti si svých lékařů váží a přejí jim to nejlepší. Nikoliv. Pacienti si většinou všechno nárokují a když lékař neskáče,jak si přejí, tak ho hned žalují. Současné vedení zdravotních pojišťoven i různých pofiderních pacientských organizací toto pacientské chování ještě posiluje. Od lékaře je vyžadována úcta k pacientům, na úctu pacientů k lékařům se jaksi schválně zapomíná. Lékaři v této zemi nezískají nic zadarmo. Jen to co si vybojují násilím, toho dosáhnou. Zatím to jsou otroci, kteří si neuvědomují svoji sílu, snad mladí to už začnou chápat. Prvním krokem je nejít pod svoji cenu. Dokud se tohle bude stávat, tak se nehneme. A nejít pod svoji cenu, to je naše rozhodnutí. Nikdo nás nemůže donutit pracovat naplno za úvazek 0,1. To si vybereme přece dobrovolně. Jenže tím poškozujeme celý lékařský stav. Je to o vnitřní stavovské hrdosti. Té se nám nedostává a dokud se tento základní vnitřní pocit nezmění, budeme dál otroky.

BLB Challengerův příspěvek je jediný moudrý  | 16. 03. 2010 12:03

Když jsem pochopil, že nás politici vystavují nesmyslné a bezdůvodné pauperizaci, jejíž smysl jsem samozřejmě netušil, začal jsem přemýšlet, jak z této bryndy ven. * Začal jsem vyzývat k tomu, že musíme být svobodní, musíme si stanovit skutečnou cenu své práce a nečekat na almužnu, až dostaneme, co na nás zbylo. Byla nás malá hrstka a vyzývali jsme k tomu ostatní, aby také hledali cestu z tohoto ďábelského systému. Jenže pro většinu je lepší vrabec v hrsti než holub na střeše. Holub na střeše vyžaduje úsilí. Pro většinu nebyl zájem a chtěli čekat na padající kosti z velkopanského stolu. Čekáme dosud. * Já se nevzdávám, mluvím, píši, agituji a nevadí mi, že jsem svým kolegům a kolegyním pro smích. Jednou se ti z nás, co naše peníze rozkrádají, nasytí, nebo konečně vymřou. A staneme se všichni lidmi normálně myslícími, budeme vědět, že bez vzájemné služby jeden druhému se neobejdeme, že bude fungovat policie a justice tak, jak má. To bude muset být. Jinak by naše společnost nepřežila. A já věřím, že přežije, jen se toho možná už nedožiji!

Marcela Mladí lékaři: emigrace nebo jaderné zbrojení??  | 16. 03. 2010 11:56

Smekám,challe,to je dost povedený nápad.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné