Změny v moravskoslezských nemocnicích zváží pracovní skupina

Plánované změny v moravskoslezských nemocnicích ještě posoudí a zváží pracovní skupina, o jejímž zřízení dnes rozhodli krajští radní na výjezdním zasedání v Dívčím Hradě na Bruntálsku.

Současný návrh optimalizace zdravotní péče v regionu, jak ho schválili v červnu krajští zastupitelé, vyvolal protesty v Orlové na Karvinsku či Bílovci na Novojičínsku. Desetičlenná pracovní skupina proto návrh optimalizace znovu posoudí, případně bude hledat další možnosti řešení.

V pracovní skupině jsou kromě zástupců kraje a nemocnic i představitelé dotčených měst nebo ekonom. Výstup by měl být v říjnu. V červnu schválený návrh změn ve struktuře a množství lůžek se tak zatím nezačne uskutečňovat, bude se čekat právě na stanovisko pracovní skupiny.

Proti chystaným změnám v nemocnicích protestují lidé v Orlové i Bílovci. V obou městech vznikly petice za zachování zdravotní péče v dosavadním rozsahu, v Orlové se navíc konala demonstrace, na které proti chystaným změnám protestovaly stovky lidí. Kraj tam chce zrušit interní lůžka a posílit následnou péči, z Orlové by se interna měla přesunout do Karviné. V bílovecké nemocnici plánoval kraj zrušit lůžka interního oboru a posílit následnou péči. Změny se měly dotknout také chirurgie, která se měla zaměřit na oblast jednodenní chirurgie. Celkově se tak nemocnice podle návrhu má soustředit hlavně na rehabilitační a následnou péči.

Podle hejtmanova náměstka Gebauera se už při tvorbě původního návrhu změn vycházelo z podrobných statistických dat, mezi nimiž byly například informace o využití lůžek, počtech výkonů či hospitalizací nebo množství ošetřených pacientů. Šlo o data platná ke konci minulého roku. „Byly potom hlasy, že by bylo dobré rozšířit to o data z první poloviny roku 2018,“ uvedl Gebauer.

Pracovní skupina má posoudit vhodnost navržených změn nebo navrhnout jiné možné řešení. Podle Gebauera je kraj ochoten postupovat i podle jiného návrhu, který však musí splnit dvě základní podmínky, a to zachovat kvalitu péče, ale zároveň přinést nemocnicím finanční úspory.

Ohodnoťte tento článek!