Změny v nemocnici: Sestry budou muset odejít

nemocnice, pokoj, pacientka, sestra,

Velké změny mohou čekat pacienti i zaměstnanci v třebíčské nemocnici. Lidé s různými nemocemi budou ležet na společných pokojích, odejde část zdravotních sester a jiný bude systém odměňování lékařů.

„Jednou z novinek bude takzvaná jednodenní chirurgie,“ řekl na veřejném představení změn lékařský náměstek ředitele třebíčské nemocnice Jiří Kucharský: „Je to perspektiva, kterou se musíme dát,“ dodal.

Pacient, který se ocitne na jednodenní chirurgii s diagnózou, u níž nehrozí riziko pooperačních komplikací, si pobude v nemocnici pouze jeden den.

V případě, že by došlo k jakékoliv komplikaci, byl by přeřazen na postel otevřeného lůžkového fondu.
S tím souvisí i předpokládaný nižší potřebný počet ošetřujících zdravotních sester. Podle Kucharského by mohly zdravotní sestry najít nové uplatnění například v domácí léčebné péči. Nový systém se dotkne také lékařů. Ti mohou očekávat změny na výplatních páskách, ale nový systém jim třeba umožní operovat i v jiných nemocnicích. „Nálady jsou různé. Mělo by skončit plošné ohodnocení lékařů. Bude tu diferenciace. Chceme zavést motivační systém, aby byla jejich práce efektivnější,“ uvedl Kucharský.

V nemocnici se schyluje i k velkému stěhování. Do nového areálu pro matku a dítě se přestěhuje porodnice, dětské oddělení a lékárna. Uvolněné prostory by mohlo zaplnit například oddělení oční a dlouhodobá intenzivní ošetřovatelská péče.

Hejtman: Musíme konat, jinak bude zle

Podle hejtmana Jiřího Běhounka (ČSSD) jsou změny nezbytné. „Chci upozornit na případ pelhřimovské nemocnice, která se dostala do nepříznivé ekonomické situace během půl roku. Ta situace je tam tristní a musíme učinit vše pro to, aby v jiných nemocnicích taková situace nestala,“ uvedl hejtman. Ten soudí, že bude třeba najít cestu jak ušetřit – ať již cestou výběrových řízení, společnými nákupy, ekonomickým informačním systémem a spoluprací mezi nemocnicemi. „Fakultní nemocnice získaly v osobě ministra podporu,“ zamýšlel se Běhounek a dodal: „My tady žádnou fakultní nemocnici nemáme. To znamená, musíme udržet péči. Přijdou na řadu jednání s pojišťovnami o zajištění způsobu péče. Jde o otevřený lůžkový fond a jednodenní péči.

„V porovnání s dalšími čtyřmi krajem řízenými nemocnicemi na Vysočině si přitom třebíčská nevede nejhůře. „Třebíčská nemocnice je, co se týče zadluženosti, někde uprostřed. Vyrovnané hospodaření má novoměstská nemocnice,“ vysvětlil vedoucí krajského odboru zdravotnictví Lukáš Kettner.
Podle jeho slov by základní a ambulantní péče měla být zachována ve všech nemocnicích kraje. „Není řečeno, že všude musí být lůžkové oddělení. Počítá se s tím, že určitá lůžka menších oborů, jako je například ORL, oční, nebudou na samostatných odděleních, ale budou začleněna do otevřeného lůžkového fondu třeba chirurgických oborů,“ uvedl Lukáš Kettner. Kraj proto nyní intenzivně jedná s pojišťovnou, aby stanovila legislativní rámec a platby pro otevřený lůžkový fond. Podle Kettnera bude třeba domluvit obory, ve kterých se každá z nemocnic bude profilovat.

Ohodnoťte tento článek!